Parki
-
Iłowa - Park dworski
Odwiedziłem iłowski park, znajdujący się na terenie dawnego pałacu, już po jego rekompozycji, dzięki której odzyskał choć część dawnej świetności. W parku zidentyfikowano prawie 1800 drzew, wśród których przeważają dęby, graby, olsze czarne i klony. Najciekawszym drzewem, przynajmniej według mnie, jest jednak buk pospolity – odmiana zwisająca. W całość bardzo ładnie wkomponowana jest przepływająca tędy rzeczka Czerna Mała oraz stawy. W ogrodzie chińskim znajdują się najbardziej charakterystyczne elementy parku, czyli dwie bramy księżycowe, czyli mury zawierające dwa oraz trzy okna. Pomiędzy bramami ulokowano fontannę. Całość wygląda bardzo malowniczo, więc świetnie nadaje się zarówno na spacery, jak i sesje fotograficzne. Inną budowlą jest mostek miłości, czyli fantazyjne przejście nad drogą. Ciekawą…
-
Laski - Park pałacowy
Pierwszy park założono w tym miejscu na przełomie XVII i XVIII wieku, gdy właścicielem tutejszych dóbr był Johann von Arnold. Rodzina von Arnold wybudowała także pałac, który podlegał przebudowom w 1856 i 1911 roku. Pałac został niestety spalony przez Armię Radziecką w 1945 roku, a jego ruiny rozebrano w 1957 roku. Park powiększono ok. 1870 roku, sprowadzając do niego wiele nowych drzew, niewystępujących na tym terenie, m.in. lipę amerykańską, tulipanowca czy cypryśnika błotnego. W 2018 roku zakończyła się rewitalizacja parku przeprowadzona w ramach programu „Szlakiem Rothenburgów” z pieniędzy unijnych. W miejscu, gdzie stał pałac przeprowadzono prac polegające na odkopaniu fundamentów, wykonaniu dokumentacji oraz przykryciu wykopalisk. Teren po pałacu został wyznaczony…
-
Nietków - Arboretum
Arboretum założone przez Rothenburgów pod koniec XIX wieku aktualnie widnieje na formalnej liście zabytków. Problem w tym, że niewiele z tego wynika. Ciężko nawet znaleźć to miejsce, bo nie prowadzą tam żadne drogowskazy. Gdyby ktoś jednak szukał wskazówek, trzeba z centrum Nietkowa pojechać drogą na Laski, a potem skręcić w prawo na Boryń. Nieco ponad 100 metrów za niewielkim mostkiem jest po lewej stronie droga leśna, prowadząca do arboretum. Niewiele da się znaleźć informacji o tym miejscu. W zasadzie jest to jeden tekst kopiowany na wielu stronach o tym, że powierzchnia wynosi 1,85 ha, że zostało ono bardzo mocno zubożone w trakcie wielkiej powodzi w 1997 roku, bowiem zlokalizowane jest…
-
Nietków - Park pałacowy
Pierwsza budowla należąca do rodziny von Rothenburg powstała prawdopodobnie pod koniec XIV wieku. Pałac znany z przedwojennych fotografii, które można znaleźć w internecie, zbudował kolejny właściciel pod koniec XVIII wieku. W II połowie XIX wieku założono otoczenie parkowe. Niestety, zabudowania nie przetrwały spotkania z Armią Czerwoną. Wyposażenie zostało w ogromnej większości wywiezione, a sam pałac podpalono. Pozostałe ruiny rozebrano w latach 70-tych. Dziś można w Nietkowie zobaczyć pozostałości bramy z wmurowanymi płytami nagrobnymi przedstawicieli rodziny von Rothenburg, niewielkie fragmenty muru otaczającego niegdyś posiadłość, pozostałości parku z ciekawymi drzewami oraz miejsce po fontannie. Teren nie jest trudny do znalezienia, bowiem zlokalizowany jest w centrum wsi, naprzeciwko kościoła. Pierwszy raz byłem tam…
-
Tarnów Bycki - Trakt Pruski
Trakt Pruski jest dawną drogą prowadzącą z kierunku zachodniego do zamku rodziny Schönaich w dzisiejszym Siedlisku. Trakt znalazłem przypadkiem, szukając jakiegoś miejsca na spacer z żoną. Niby jest to jedna z wielu dróg prowadzących przez pola i las, ale w tym przypadku niewątpliwego uroku dodają obsadzone po obu strony traktu dęby oraz liczne malownicze oczka wodne. Trasa ma ok. 2 km długości, więc spokojnie można ją pokonywać pieszo lub rowerem. W sieci znalazłem informację, że trakt powstał na początku XIX wieku, więc prosto licząc dęby mają już ponad 200 lat. Po dojściu do Odry widoczny jest cel traktu, czyli znajdujący się na drugim brzegu zamek Carolath, a dokładniej rzecz ujmując…
-
Żagań - Pałac i park książęcy
Żagański pałac ma długą i bogatą historię, która się samej końcówki XIII wieku, gdy książę Konrad II Garbaty po oddaniu dotychczasowego zamku zakonowi augustianów rozpoczął budowę nowej siedziby. Niebyt wiele wiadomo o tamtej warowni, która nie miała jakoś specjalnie wiele szczęścia, bowiem żadnemu z właścicieli nie było dane zakończyć własnej spójnej koncepcji. Czasy, gdy obiekt zaczął się zmieniał z budynku obronnego na rezydencję, to okres, gdy Żaganiem rządził książę Albrecht von Wallenstein, który wybudował czteroskrzydłową renesansową rezydencję obronną w I połowie XVII wieku. Po jego śmierci pałac został zniszczony przez mieszkańców, a kolejne zmiany nastąpiły po ok. 40 latach, gdy właścicielem został książę Lobkowitz. Okres największego rozkwitu rezydencji, to przejęcia…
-
Zatonie - Park książęcy
Park założony przy rezydencji księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord aktualnie zajmuje teren o powierzchni 52 ha, przy czym niespełna 30 ha stanowi dawne założenie parkowe, które zostało opracowane po 1840 r. w oparciu o starsze ogrody. Bliżej pałacu można spacerować alejkami z białymi mostkami, natomiast od fontanny przy głównym wejściu do pałacu może wybrać się aleją lipową na dłuższą przechadzkę w głąb parku. Jego główną część tworzy Łąka Joanny z rozłożystym dębem Talleyranda. Dalej widoczny z jest kopiec z altaną różaną, do której wchodzi się ścieżką wiodącą wokół tegoż kopca. Z altany można rozciąga się panorama na łąkę oraz widoczny w oddali pałac, a wewnątrz kopca znajduje się grota. Projekt parku…
-
Zielona Góra - Dzika Ochla
Dzika Ochla jest stawem położonym przy drodze wyjazdowej z Zielonej Góry do Ochli. Teren przy zbiorniku wodnym został ciekawie zaadoptowany, bo mamy tutaj przede wszystkim park linowy, ale jest także plac zabaw dla dzieci, stoły, przy których można usiąść. Jest także możliwość wypożyczenia roweru wodnego. Miejsce można wynająć na potrzeby imprezy grupowej i, co ważne, przygotowany jest naprawdę spory parking. Oprócz wszystkich atrakcji związanych z zagospodarowanym terenem, dookoła stawu jest ścieżka, więc można tutaj spacerować, biegać, ale także łowić ryby czy po prostu usiąść i odpocząć.
-
Zielona Góra - Ogród Botaniczny
Początki Ogrodu Botanicznego sięgają 1925 r. Kilkanaście lat po wojnie został on zamknięty. Jedyną pozostałością była nazwa ulicy Botanicznej. Po ponad 50 latach (17 października 2007 r) ogród przywrócono do życia. Zajmuje mniejszą powierzchnię niż jego poprzednik, ponieważ część pierwotnego terytorium zajmuje obecnie Zespół Szkół Budowlanych. Teren przekazano Uniwersytetowi Zielonogórskiemu. Należy pamiętać, że jest to wciąż bardzo młode przedsięwzięcie, a kolekcja jest stale wzbogacana. Pomimo różnych ocen, według mnie przywrócenie tego miejsca było bardzo dobrym pomysłem. Zielonogórski Ogród Botaniczny jest podzielony na strefy geograficzne. Goście mogą zapoznać się m.in. z drzewami oraz krzewami, które można spotkać w naszej strefie klimatycznej, dzięki czemu jest to miejsce, w którym można uzupełnić swoją…
-
Zielona Góra - Park Kolei Szprotawskiej
29 stycznia 2013 roku Rada Miasta podjęła decyzję o nazwaniu tego miejsca Parkiem Kolei Szprotawskiej, choć słowo park jest tutaj nazwą trochę na wyrost, bo ten zielony teren pomiędzy ulicami Ogrodową oraz Jaskółczą jest raczej skwerem. Nazwa nawiązuje do znajdującej się obok stacji kolejowej, a właściwie tego, co jeszcze po niej zostało, a zostało niestety niewiele. Sam park ma swój urok, a w ostatnim czasie sporo się tu zmieniło na lepsze. Ziemne alejki wyłożono kostką brukową, dzięki czemu można tędy chodzić także podczas deszczowej pogody, zbudowano mały plac zabaw. I tylko pobliskie garaże jakoś nie pasują do krajobrazu. Wracając do nazwy, to decyzja radnych jest swego rodzaju zadośćuczynieniem za bezpowrotne…
-
Zielona Góra - Park Piastowski
Park jest „miejską” częścią Wzgórz Piastowskich. Powstał na początku XX wieku. Jak można przeczytać w różnego rodzaju publikacjach rośnie tu ok, 100 gatunków drzew, w tym także drzewa uznane za pomniki przyrody. Nierzadko można spotkać mieszkające tu wiewiórki oraz wiele gatunków ptaków. W parku jest także plac zabaw dla dzieci, alejki spacerowe oraz ścieżka rowerowa. Tutaj także przechodzą szlaki turystyczne prowadzące do obiektów znajdujących się w pobliskim lesie. W obrębie tego obszaru znajdują się także: dawny hotel Piastenhöhe, czyli dzisiejsza Kuria, a dokładnie mieszkania biskupów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Amfiteatr im. Anny German. W 2010 roku przez park została poprowadzona droga mająca rozładować ruch na równoległej ul. Jaskółczej. Na szczęście ta…
-
Zielona Góra - Park Tysiąclecia
Park jest swego rodzaju pamiątką po Cmentarzu Zielonego Krzyża, który został ostatecznie zlikwidowany w 1966 roku. Obecna nazwa parku pochodzi właśnie od roku jego powstania, w którym obchodzono tysiąclecie powstania państwa polskiego. O poprzedniej funkcji tego terenu świadczą jedynie budynek dawnego krematorium oraz grobowiec Georga Beuchelta. Dziś jest to przede wszystkim teren rekreacyjno-spacerowy. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych w parku funkcjonowała muszla koncertowa. Teraz w jej miejscu znajduje się skatepark. Jako ciekawostkę można dodać, że park „wziął udział” w drugiej części filmiku „W obronie kobiety” zielonogórskiej wytwórni A’YoY. Budynek dawnego krematorium Obiekt pochodzi z 1923 roku. Zaprojektowany został w stylu nawiązującym do klasycyzmu. Grobowiec Georga Beuchelta Georg Beuchelt był jednym…
-
Zielona Gora - Wagmostaw
Wagmostaw to tak naprawdę dwa sztuczne zbiorniki wodne spiętrzone niegdyś na potrzeby młynu wodnego (Młyn Semlera), zasilane przez przepływającą tamtędy rzeczkę Gęśnik, wraz przyległym do nich obszarem. Pod koniec XIX wieku teren stał się miejscem wypoczynkowo-rozrywkowym znanym jako Dolina Luizy. Ówcześni mieszkańcy znali miasta mogli tutaj miło spędzić czas w restauracji, słuchając orkiestry grającej w muszli koncertowej, a także pływając łódkami po stawie. Po II wojnie światowe restauracja jeszcze działała do 1957 roku, bo Gęśnik został w międzyczasie zamieniony w ściek i miejsce przestało być atrakcyjne. Restauracja popadła w ruinę, a staw z czasem zarósł trzcinami. Pamiętam z lat-80-tych, że było to miejsce położone właściwie na odludziu, niemalże dzikie, ale…
-
Łęknica - Dawna kopalnia "Babina"
Wydobycie w Łuku Mużakowa rozpoczęto w 1825 roku na terenach dzisiejszych Niemiec. Początkowo pozyskiwano iły oraz mułki ałunowe. W 1843 roku w okolicach Kolzig ruszyło wydobycie węgla brunatnego. Kopalnia Babina (Babina Braunkohlenverwertung GmbH Muscau O. L.) rozpoczęła działalność w 1921 roku na prawobrzeżnej stronie Nysy Łużyckiej. Udziałowcami tego przedsięwzięcia była rodzina von Arnim, czyli ówcześni właściciele dzisiejszego Parku Mużakowskiego. Wydobycie węgla brunatnego trwało także po II wojnie światowej, aż do 1973 roku, przy czym od lat 50-tych robiono to także metodą odkrywkową. Równocześnie nadal pozyskiwano surowce ceramiczne. Po zakończeniu przemysłowego wydobycia część wyrobisk zapadła się, wypełniając się wodami podziemnymi i opadowymi. Pozostawione pokopalniane tereny powoli zaczęły być opanowywane przez przyrodę,…
-
Łęknica - Park Mużakowski
Park położony jest po dwóch stronach Nysy Łużyckiej, która stanowi w tym miejscu granicę między Polską i Niemcami. Nysa Łużycka dzieli park nie tylko na między dwa państwa, ale także na dwie zasadnicze części – rezydencjalną oraz parkową. Całkowita powierzchnia wynosi 728 ha, z czego 522 ha znajdują się po stronie polskiej, co dzięki czemu jest to największy park w stylu angielskim (naturalność, swoboda oraz romantyzm) w naszym kraju. W 2004 roku Park Mużakowski został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jako datę założenia parku przyjmuje się 1 maja 1815 roku, gdy książę Hermann Ludwig Heinrich von Pückler-Muskau, który odziedziczył te tereny po swoim ojcu, ogłosił mieszkańcom miasteczka chęć zmienienia…