Nietków,  Parki

Nietków – Arboretum

Arboretum założone przez Rothenburgów pod koniec XIX wieku aktualnie widnieje na formalnej liście zabytków. Problem w tym, że niewiele z tego wynika. Ciężko nawet znaleźć to miejsce, bo nie prowadzą tam żadne drogowskazy. Gdyby ktoś jednak szukał wskazówek, trzeba z centrum Nietkowa pojechać drogą na Laski, a potem skręcić w prawo na Boryń. Nieco ponad 100 metrów za niewielkim mostkiem jest po lewej stronie droga leśna, prowadząca do arboretum.

Niewiele da się znaleźć informacji o tym miejscu. W zasadzie jest to jeden tekst kopiowany na wielu stronach o tym, że powierzchnia wynosi 1,85 ha, że zostało ono bardzo mocno zubożone w trakcie wielkiej powodzi w 1997 roku, bowiem zlokalizowane jest na terenach zalewowych. Można doszukać się w internecie wiadomości o tym, że po 2010 roku były jakieś próby doprowadzenia tego miejsca do stanu pozwalającego na udostępnienie go do zwiedzania jako arboretum w pełnym tego słowa znaczeniu. Niestety, w 2020 roku nie widać efektów tych działa. Całość jest mocno zarośnięta, nieoznaczone, praktycznie nieprzejezdna, bez możliwości zaparkowania samochodu – wyglądało jak zwykły, niespecjalnie zadbany las.

„Atrakcją” arboretum jest, a w zasadzie był, grobowiec Rothenburgów. Na stronie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków napisane jest, że grobowiec został rozebrany w latach 70-tych. Szukając jednak jakichś informacji trafiłem na artykuł z 2012 roku na stronie Gazety Lubuskiej, w którym anonimowy informator twierdzi, że grobowiec istniał jeszcze w latach 80-tych XX wieku, a zniszczony został przez „działaczy” związanych z miejscową parafią, którzy chcieli spożytkować „pozyskane” materiały w szczytnym celu na korzyść parafii. Czy jest to prawda? Nie wiem. W każdym razie przy budynku straży pożarnej stoi figurka św. Floriana, podobno na kolumnie z tegoż grobowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *