Gubin (Guben)

Gubin to przygraniczne miasteczko położone 60 km od Zielonej Góry. II wojna światowa doświadczyła je okrutnie, o czym do dziś przypominają ruiny miejscowej fary, będącej największą świątynią na ówczesnych terenach dzisiejszej zachodniej Polski. Nie przetrwała niestety starówka i wiele innych budynków, bo miasto w wyniku walk zostało niemal całkowicie zniszczone. Bezpowrotnie zniknęła więc gęsta zabudowa, zamiast której dziś mamy plac wokół kościoła i odbudowanego ratusza.

Po wojnie Gubin kojarzył się przede wszystkim z jednostką wojskową, o czym przypominają ogromne koszary widoczne przy wjeździe od wschodniej strony. Nie wiem czy znalazłby się jakikolwiek mieszkaniec nie mający nie mający w rodzinie żołnierza.

Czy warto dziś odwiedzić Gubin? Zdecydowanie tak. Choćby po to, żeby przejść się ulicami dawnego centrum, wejść na wysoką wieżę kościoła farnego, zjeść posiłek w piwnicach ratusza, zobaczyć malownicze pozostałości murów obronnych lub odpocząć w jednym z kilku parków.

  • Gubin - Kościół św. Trójcy
    Gubin

    Kościół św. Trójcy

    Kościół ten jest w pewnym sensie wyjątkowy, bo na tych terenach został wybudowany 1860 roku w  jako świątynia katolicka. Co więcej, w latach trzydziestych XX wieku pojawiła się konieczność jego rozbudowy, w wyniku której dotychczasowa nawa stała się transeptem. Stąd dziś wygląd tego obiektu, z uwagi na dwie absydy w dwóch różnych płaszczyznach, wydaje się być lekko niespójny. Nad całością dominuje smukła, wysoka wieża. Kościół stoi na wysokim wzgórzu, z którego rozciąga się ładny widok na ruiny fary i ratusz, a także na niemiecką część miasta, ale trzeba pamiętać, że prowadząca do niego ulica jest drogą jednokierunkową.

  • Gubin - Krzyże pokutne
    Gubin,  Krzyże pokutne

    Krzyże pokutne

    Przy skrzyżowaniu ulic Śląskiej i Kołłątaja stoją trzy kamienne krzyże pokutne, mając w tle specjalny murek, który prawdopodobnie ma je chronić, a jednocześnie jakoś zwrócić na nie uwagę. A dlaczego te krzyże tutaj stoją? Niczego pewnego nie wiemy. Zgodnie z tablicą informacyjną pochodzą z lat 1453 i 1459. Nie ma w ich przypadku specjalnych wątpliwości, że rzeczywiście krzyże pokutne, ponieważ mają dość wyraźnie wyryte kształty przypominające narzędzia zbrodni. Na wspomnianej tablicy informacyjnej opisano legendy mające wyjaśnić powód postawienia krzyży. Podobno miała je postawić rodzina trzech braci, wśród których doszło do śmiertelnej bójki o jajko. Inna z legend mówi o bójce trzech rzeźników o szynkę. Ile jest w tym prawdy? Nie…

  • Gubin - Mury miejskie
    Gubin,  Mury miejskie

    Mury miejskie

    Pierwsze ceglane mury miejskie w Gubinie powstały w XIV wieku, a rozbudowywane były przez kolejne dwa stulecia. W XIX wieku obwarowania przestały spełniać swoją rolę, a ponieważ były w kiepskim stanie, zaczęto je rozbierać. Do dziś pozostała zbudowana w 1530 roku wieża Bramy Ostrowskiej (nie da się jej nie zauważyć, bo stoi na środku ulicy 3 Maja), znajdujący się obok niej niewielki fragment murów oraz będąca obecnie na prywatnej posesji szesnastowieczna Baszta Dziewicza. Swego rodzaju dodatkiem jest postawiona pod koniec XIX wieku brama ozdobna oraz mur stylizowany na obronny przy ul. Dąbrowskiego.

    Możliwość komentowania Gubin – Mury miejskie została wyłączona
  • Gubin - Ratusz
    Gubin,  Powiat krośnieński,  Ratusze

    Ratusz

    Dawna siedziba miejskich rajców jest obok ruin fary jedyną pozostałością po przedwojennej gubińskiej starówce. Odbudowa ratusza dobiegła końca ponad 40 lat od zakończenia II wojny światowej. Dzięki niej możemy dziś zobaczyć elementy architektury gotyckiej oraz renesansowej. Najbardziej charakterystycznymi cechami ratusza są smukła wieża z początku XVI wieku oraz renesansowe szczyty z drugiej połowy XVII wieku. Obecnie w budynku dawnego ratusza mieści się dom kultury, a w podziemiu znajduje się lokal gastronomiczny z wejściem w przyziemiu wieży.

  • Gubin - Ruiny kościoła św. Trójcy
    Gubin,  Kościoły,  Powiat krośnieński

    Ruiny kościoła św. Trójcy

    Mury największej świątyni w regionie stoją w centrum miasta, obok ratusza, ok. 200 metrów od mostu granicznego. Dzisiejszy wygląd jest efektem walk toczonych w mieście pod koniec II wojny światowej. Po wojnie kościół nie został odbudowany i na chwilę obecną ma status trwałej ruiny. Kościół w obecnym kształcie jest wynikiem rozbudowy poprzedniej świątyni, która miała miejsce pod koniec XIV wieku. Kolejne modernizacje trwały jeszcze przez niemalże 200 lat, a kolejne stulecia nie przyniosły już większych zmian. Najbardziej charakterystycznym elementem jest wysoka wieża, do której od strony nawy przymocowano schody prowadzące do odbudowanej niedawno latarni.