Nowy Kisielin (Deutsch Kessel)

Nowy Kisielin od 1 stycznia 2015 roku jest częścią Zielonej Góry. Wcześniej była to wieś położona na wschód od Winnego Grodu. Z miasta najłatwiej dojechać tu Szosą Kisielińską, a następnie poruszać się główną drogą przez Stary Kisielin.

Nazwa Nowy Kisielin może być nieco myląca, bo wbrew pozorom jest on starszy od Starego Kisielina. Wieś ma korzenie XIV-wieczne, choć nic z tego okresu nie zachowało się. W centrum znajduje się zaniedbany pałac,
będący najstarszym zachowanym budynkiem, pochodzący z początku XVIII wieku. Uwagę zwraca spory ryzalit oraz sygnaturka. Obecnie jest to teren prywatny strzeżony przez stróża.

Naprzeciw pałacu stoi kamienna dzwonnica, będąca pozostałością po niezachowanym kościele. Obecnie stanowi ona część czyjegoś podwórka, a postawiony mur dość skutecznie zasłania ten zabytek.

Na południowych obrzeżach Nowego Kisielina można zobaczyć jeszcze jeden ciekawy budynek – willę z początków XX wieku. Obecnie jest tu siedziba Parku Naukowo-Technologicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Do willi prowadzi droga z centrum wsi (należy skręcić obok pałacu) łącząca Nowy Kisielin z obwodnicą (droga nr 282).