Kultura i sztuka

  • Drzonów - Lubuskie Muzeum Wojskowe
    Drzonów,  Kultura i sztuka,  Powiat zielonogórski

    Drzonów - Lubuskie Muzeum Wojskowe

    Muzeum rozpoczęło swoją działalność w zaadoptowanym do tego celu drzonowskim pałacu pod koniec lat 70-tych jako jednostka podległa Muzeum Ziemi Lubuskiej. Od 8 maja 1985 roku działa na własny rachunek, a data – przeddzień ówczesnego Dnia Zwycięstwa – na pewno nie była przypadkowa. Obecnie ekspozycje dostępne są we wnętrzach pałacu (wystawy: Broń dawna, Gabinet myśliwski, Żołnierz polski 1914-1945, Żołnierz polski po 1945 roku), w pawilonie oraz przede wszystkim w plenerze, gdzie znajduje się m.in. bogata kolekcja sprzętu ciężkiego oraz lotnictwa.

  • Kożuchów,  Kultura i sztuka,  Powiat nowosolski

    Kożuchów - Lapidarium rzeźby nagrobnej

    Przy ul. 1 Maja (droga wyjazdowa nr 296 w kierunku Żagania), naprzeciw kościoła św. Ducha stoi sobie niby zwyczajny otynkowany na szaro mur z ewidentnie zabytkową bramą z częściowo oryginalnymi okuciami. Na co dzień brama jest zamknięta, więc sporo osób mija po prostu ten teren. Obawiam się, że niemała część mieszkańców Kożuchowa nie wie co znajduje się za murem i niespecjalnie ich to interesuje. Wejście wymaga umówienia się z przewodnikiem w Centrum Kultury „Zamek”. Przyznam, że kiedy po raz pierwszy otworzyła się przede mną ta brama, to prawie mnie zamurowało, bo spodziewałem się kilku ścian z płytami nagrobnymi, a wszedłem na teren bardzo starego ewangelickiego cmentarza. Wkroczyłem w zupełnie inny…

  • Muzeum Bociana Białego w Kłopocie
    Kultura i sztuka,  Kłopot

    Kłopot - Muzeum Bociana Białego

    Kłopot jest niewielką wioską, w której liczba bocianich gniazd jest niemalże równa liczbie domów. Dlatego też w 2003 roku otwarto tu Muzeum Bociana Białego, a jego siedzibę zlokalizowano w budynku dawnej szkoły, który na tę okoliczność wyremontowano. W siedzibie do zwiedzenia jest sala zawierająca informacje dotyczące życia bocianów oraz historii Kłopotu. Terenem muzeum jest jednak cała wioska, więc po zapoznaniu się z teorią warto popatrzeć na gniazda – najstarsze zostało zbudowane jeszcze przed wojną, a największe waży ok. 2 ton i to tylko dlatego, że jest co jakiś „odchudzane” przez pracowników ponieważ w przeciwnym razie jego waga zagrażałaby budynkowi. Na podwórzu muzeum postawiono drewnianą wieżę umożliwiającą spojrzenie na wioskę z…

  • Nowa Sól - Muzeum Miejskie
    Kultura i sztuka,  Nowa Sól

    Nowa Sól - Muzeum Miejskie

    Nowosolskie muzeum mieści się, a jakże, przy ulicy Muzealnej, w jednej z willi będących pozostałością po dzielnicy Braci Morawskich. Do stałych ekspozycji należą: Nowa Sól – powstanie miasta (m.in. makiety dawnego miasta, zdjęcia, grafiki) przyroda doliny Odry (zwierzęta i ptactwo zamieszkujące pobliskie tereny), militaria (broń oraz mundury wojskowa, a także makieta zamku w Siedlisku), wnętrza mieszczańskie, historia wynalazków.

  • Ochla - Muzeum Etnograficzne
    Kultura,  Kultura i sztuka,  Ochla,  Powiat zielonogórski

    Ochla - Muzeum Etnograficzne

    Formalnie skansen powstał w 1982, choć wcześniej na tym terenie działał Zielonogórski Park Etnograficzny, a Chałupę z Potrzebowa pochodząca z 1675 roku – najstarszy i jeden z najważniejszych zabytków dzisiejszego muzeum, pozyskano w 1973 roku. Obecnie w skansenie można zobaczyć ponad 60 różnego rodzaju obiektów pochodzących z okolic Zielonej Góry oraz sąsiednich regionów. Prowadzona jest tutaj także uprawa winorośli, zboża, chmielu, a muzeum organizuje wiele imprez dla dzieci oraz dorosłych. Skansen bywa także jednym z ciekawszych plenerów dla sesji zdjęciowych młodych par.  

  • Świdnica - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza
    Kultura i sztuka,  Powiat zielonogórski,  Świdnica

    Świdnica - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza

    Pełna nazwa brzmi Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy. Początek instytucji datuje się na 1958 rok, kiedy to powołano do życia dział archeologiczny funkcjonujący w ramach Muzeum Ziemi Lubuskiej. W związku z wieloma pracami wykopaliskowymi i pozyskiwaniem coraz większej ilości eksponatów należało dla działu znaleźć nową lokalizację, na którą przeznaczono wyremontowany w latach 1970-1974 pałac Kittlitzów w Świdnicy. Jednostka usamodzielniła się w 1982 roku. Obecnie w muzeum można oglądać ekspozycje stałe: Łowcy i rolnicy epoki kamienia na Środkowym Nadodrzu, Wicina – gród metalurgów sprzed 2500 lat, Środkowe Nadodrze u schyłku starożytności, Obrona granicy zachodniej państwa polskiego za panowania Piastów.

  • Zielona Góra - Muzeum Ziemi Lubuskiej
    Kultura,  Kultura i sztuka,  Muzea

    Zielona Góra - Muzeum Ziemi Lubuskiej

    Początki zbiorów sięgają roku 1908, gdy jeden z mieszkańców przekazał swoją kolekcję związaną z rzemiosłem oraz tradycjami mieszczańskimi. Formalnie muzeum powstało w 1922 roku i pierwotnie znajdowało się dzisiejszym kościele polsko-katolickim. Następnie zbiory zostały przeniesione do byłej szkoły frydrycjańskiej na dzisiejszej ul. Lisowskiego, gdzie udostępniane były także po wojnie. W 1957 roku placówki „awansowała” do rangi Muzeum Okręgowego, a dwa lata później jego siedzibę przeniesiono do budynku, w którym znajduje się obecnie. Budynek z zewnątrz Zgodnie z  datą widniejącą nad wejściem, budynek powstał w 1889 roku jako siedziba ówczesnego Starostwa Powiatowego. Funkcję tą pełnił aż do zajęcia miasta przez Armię Czerwoną, która zajęła go na swoje potrzeby. Wystawy W Muzeum…