Kultura,  Kultura i sztuka,  Muzea

Zielona Góra – Muzeum Ziemi Lubuskiej

Początki zbiorów sięgają roku 1908, gdy jeden z mieszkańców przekazał swoją kolekcję związaną z rzemiosłem oraz tradycjami mieszczańskimi. Formalnie muzeum powstało w 1922 roku i pierwotnie znajdowało się dzisiejszym kościele polsko-katolickim. Następnie zbiory zostały przeniesione do byłej szkoły frydrycjańskiej na dzisiejszej ul. Lisowskiego, gdzie udostępniane były także po wojnie. W 1957 roku placówki „awansowała” do rangi Muzeum Okręgowego, a dwa lata później jego siedzibę przeniesiono do budynku, w którym znajduje się obecnie.

Budynek z zewnątrz

Zgodnie z  datą widniejącą nad wejściem, budynek powstał w 1889 roku jako siedziba ówczesnego Starostwa Powiatowego. Funkcję tą pełnił aż do zajęcia miasta przez Armię Czerwoną, która zajęła go na swoje potrzeby.

Wystawy

W Muzeum Ziemi Lubuskiej znajdują się ekspozycje stałe oraz wystawy czasowe. Wśród tych pierwszych na szczególną uwagę zasługują: Muzeum Wina, Muzeum Zielonej Góry, Sztuka sakralna Śląska Lubuskiego, Galeria Tadeusza Kuntzego (Taddeo Pollacco – ur. w Zielonej Górze), Muzeum Dawnych Tortur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *