Ratusze

  • Ratusz
    Babimost,  Ratusze

    Babimost - Ratusz i rynek

    Pierwotnie drewniana zabudowa Babimostu nie przetrwała za względu na pożary kilkukrotnie trawiące miasto. Dopiero w latach trzydziestych XIX wieku powstały budynki murowane, spośród których część przetrwała do dziś. Ratusz – piętrowy obiekt, podobnie jak okoliczne budynku mieszkalne – został wtedy wkomponowany we wschodnie skrzydło rynku. Po zniszczeniach wojennych ratusz odbudowany został na początku lat 60-tych. Na ścianie frontowej znajduje się napis „Ziemia Babimojska od wieków polska”. Siedziba Urzędu Miejskiego z wieżą zakończoną cebulastym hełmem oraz wieże znajdującego się na przeciwległym skrzydle kościół św. Wawrzyńca są najbardziej charakterystycznymi budynkami Babimostu. Na rynku znajdują się dwa posągi: św. Wawrzyńca (patrona pobliskiego kościoła) oraz Matki Bożej. Dostępne źródła mówią, że stanęły one w…

  • Bytom Odrzański,  Powiat nowosolski,  Ratusze

    Bytom Odrzański - Ratusz i rynek

    Bytomski rynek różni się od innych tego typu miejsc w regionie. Przede wszystkim plac w środku jest pusty, bo ratusz jest jednym z elementów północno-zachodniego skrzydła. Poza tym mamy tu renesansowe budynki, spośród których wyróżniają się Hotel pod Złotym Lwem oraz oczywiście ratusz. Ratusz powstał na początku XVII wieku, jednak został zniszczony w wyniku pożaru, a następnie odbudowany w 1697 roku. Z pierwotnej budowli zachowała się część murów oraz efektowny portal. Innym z charakterystycznych elementów jest herb miasta znajdujący się na ścianie szczytowej. W 2021 roku, wracając z weekendowego wyjazdu przyjechaliśmy z Żoną do Bytomia Odrzańskiego i przespacerowaliśmy się po przedpołudniowym, opustoszałym rynku. Tutejsze kolorowe kamieniczki są ładnie odnowione, dzięki…

  • Czerwieńsk,  Ratusze

    Czerwieńsk - Ratusz

    Możliwość wybudowania ratusza w Czerwieńsku wiąże się z otrzymaniem praw miejskich w 1690 roku. Jednak pierwszy budynek tego typu zbudowano niemalże 90 lat później i była to budowla szachulcowa. Obecny ratusz w formie piętrowego budynku z dachem czterospadowym oraz charakterystyczną wieżyczką z zegarem powstał pod koniec XIX wieku, przebudowany był w 1909 roku, a niespełna dwadzieścia lat później dostawiono widoczne do dziś z tyłu ratusza parterowe przybudówki. Innym elementem zwracającym uwagę jest ozdobne wejście w formie portyku, nad którym widoczny jest herb miasta. Ogólnie całość wraz z otaczającym parkiem sprawia bardzo pozytywne wrażenie.

  • Gubin - Ratusz
    Gubin,  Powiat krośnieński,  Ratusze

    Gubin - Ratusz

    Dawna siedziba miejskich rajców jest obok ruin fary jedyną pozostałością po przedwojennej gubińskiej starówce. Odbudowa ratusza dobiegła końca ponad 40 lat od zakończenia II wojny światowej. Dzięki niej możemy dziś zobaczyć elementy architektury gotyckiej oraz renesansowej. Najbardziej charakterystycznymi cechami ratusza są smukła wieża z początku XVI wieku oraz renesansowe szczyty z drugiej połowy XVII wieku. Obecnie w budynku dawnego ratusza mieści się dom kultury, a w podziemiu znajduje się lokal gastronomiczny z wejściem w przyziemiu wieży.

  • Kargowa - Ratusz
    Kargowa,  Ratusze

    Kargowa - Ratusz

    Ratusz oraz rynek są zlokalizowane przy głównej drodze przebiegającej przez miasto (nr 32 z Sulechowa do Wolsztyna). Pierwotny budynek powstał na środku rynku w pierwszej połowie XVIII wieku. Ratusz w obecnej formie jest efektem przebudowy, która została przeprowadzona na początku drugiej połowy XIX wieku. Dziś jest to czteroskrzydłowy budynek z niewielkim dziedzińcem oraz wieżą znajdującą się od wschodniej strony. Na wieży umieszczony jest mechanizm zegarowy z 1856 roku.

  • Kożuchów - Ratusz
    Kożuchów,  Ratusze

    Kożuchów - Ratusz

    Ratusz, podobnie jak inne budynki, był wielokrotnie niszczony przez pożary. Dzisiejszy wygląd zapoczątkowała odbudowa z końca XV wieku, gdy wzniesiono piętrowy budynek z wieżą od strony zachodniej. W połowie XIX wieku przeprowadzono prace zmieniające siedzibę władz samorządowych w neoklasycystyczną budowlę, którą można zobaczyć na przedwojennych zdjęciach. W 1945 roku ratusz został spalony i patrząc dziś na ten budynek (efekt prac z lat 60-tych) trudno oprzeć się wrażeniu, że ten komunistyczny eklektyzm wygląda co najmniej dziwnie. Od północy mamy pochyloną i wypukłą gotycką ścianę – pozostałość po XV-wiecznym ratuszu (przed wojną była to ściana wewnętrzna), od wschodu efekt XIX-wiecznej przebudowy, czyli neoklasycystyczna część z charakterystycznymi oknami, natomiast południowa strona jest jednym…

  • Lubsko,  Powiat żarski,  Ratusze

    Lubsko - Ratusz

    Renesansowy ratusz stoi w centralnym punkcie miasta, obok gotyckiego kościoła Nawiedzenia NMP. Ten najważniejszy niegdyś świecki budynek w mieście powstał w latach 1580-1582, prawdopodobnie w okolicach miejsca, gdzie stał jego gotycki poprzednik. Niby jest to zwyczajny piętrowy „domek” na planie prostokąta z wysokim dwuspadowym dachem, ale renesansowe szczyty oraz facjaty z kontrastującymi kolorystycznie gzymsami, szczególnie po remoncie z 2009 roku, nadają charakteru zdecydowanej ponadprzeciętności. Wejście główne zdobi kamienny portal, nad którym znajduje się herb miasta. Swego rodzaju ciekawostką jest fakt, że renesansowe cechy zostały przywrócone podczas powojennego remontu w latach 60-tych, kiedy to zrezygnowano z neobarokowego wyglądu. Trochę szkoda, że nie ma szans na to, żeby plac wokół ratusz był…

  • Nowa Sól - Ratusz Solny
    Nowa Sól,  Ratusze

    Nowa Sól - Ratusz solny

    Według dostępnych źródeł jest to najstarszy budynek Nowej Soli – powstał w latach 1574 – 1575. Początkowo pełnił funkcję cesarskiego urzędu solnego, a od 1820 roku był siedzibą władz miejskich. Charakterystyczna wieża, widoczna z wielu miejsc, nie była elementem pierwotnego wyglądu, ale wybudowana została dopiero w XX wieku, zastępując swą dużo skromniejszą poprzedniczkę.

  • Ratusz w Nowym Miasteczku
    Nowe Miasteczko,  Ratusze

    Nowe Miasteczko - Ratusz

    Historia obecnego budynku rozpoczyna się od pożaru, który strawił miasto w 1634 roku, nie oszczędzając także ówczesnego ratusza. Odbudowa zakończyła się dwadzieścia jeden lat później, kiedy to powstał murowany obiekt. Z tego okresu do dziś pozostała jedynie wieża. Kolejna przebudowa ratusza miała miejsce w XIX wieku, kiedy to zbudowano dwa skrzydła – zachodnie (1818-1821), dołączone do wieży, oraz północne (1877-1879), a całość otrzymała kształt litery „L”. Bez wątpienia najbardziej charakterystycznym elementem ratusza jest wieża z wysokim hełmem, przypominającym nieco ten znany z Zielonej Góry. Ciekawe elementy dekoracyjne posiada neogotyckie skrzydło północne. W tej części znajduje się główne wejście, nad którym widnieje herb Nowego Miasteczka.

  • Otyń - Ratusz
    Otyń,  Ratusze

    Otyń - Ratusz

    Ratusz jest centralnym obiektem otyńskiego rynku. Dzisiejszy, zaprojektowany na planie kwadratu, budynek pochodzi z 1844 roku i jest kolejną, późnoklasycystyczną, wersją tego typu budowli. Wszystkie wcześniejsze zostały strawione przez pożary, które wielokrotnie niszczyły miasto. Przejeżdżając główną ulicą Otynia mijamy ratusz od strony głównego wejścia. Budynek jest odnowiony i wraz z otaczającymi go kamieniczkami, drzewami oraz fontanną prezentuje się całkiem ciekawie. Na placu znajdują się ławki, a wokół niego znajduje się parking. Nad głównym wejściem umieszczony został herb.  

    Możliwość komentowania Otyń – Ratusz została wyłączona
  • Ratusz w Sulechowie
    Ratusze,  Sulechów

    Sulechów - Ratusz

    Dzisiejszy ratusz bazuje na renesansowym XVI-wiecznym budynku (wcześniejszy spłonął w pożarze w 1557 roku) z dwoma wieżami – wyższą od zachodniej oraz niższą od południowej strony. W swojej historii przeszedł on jednak sporo zmian. Już w 1633 roku ucierpiał w wyniku kolejnego pożaru (czasy wojny trzydziestoletniej) i przez dłuższy okres istniał w „wersji” dwukondygnacyjnej z dwuspadowym dachem. Dopiero w II połowie XIX wieku nastąpiła gruntowna przebudowa. Zamiast stromego dachu dobudowano drugie piętro, nowy płaski dach ozdobiono krenelażem, a południową wieżę obniżono do poziomu murów. Sulechowski ratusz pomimo uszkodzeń wojennych został siedzibą władz miejskich już 1945 roku. Kolejna znacząca przebudowa odbyła się na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Wówczas krenelaż zastąpiono…

  • Świebodzin - Ratusz
    Ratusze,  Świebodzin

    Świebodzin - Ratusz

    Pierwsza siedziba rajców miejskich powstała na przełomie XIV i XV wieku. Prawdopodobnie z tego zachowały się w piwnicach sklepienie kolebkowe. Ratusz w obecnym w kształcie, to efekt odbudowy wcześniejszego budynku po pożarze miasta z 1541 roku. Ciekawostką jest to, że od XVI wieku ratusz miał dwie wieże, połączone mostkiem. Wieża północna została jednak rozebrana 1827 roku, ponieważ groziła zawaleniem. W XIX wieku wygląd ratusz został zmieniony, dostosowany do trendów gotyckich (trzy szczyty po stronie wschodniej) oraz renesansowych (szczyt po stronie zachodniej, ozdobny krenelaż wieży). Ściany ozdobione są gzymsami i boniowaniem, a od strony północnej także pilastrami. Aktualnie w budynku ratuszu mieści się m.in. Muzeum Regionalne, w którym zobaczyć można różnego…

  • Ratusz w Szprotawie
    Powiat żagański,  Ratusze,  Szprotawa

    Szprotawa - Ratusz

    Ponieważ Szprotawa prawa miejskie uzyskała już w XIII wieku, więc musiało być także miejsce, w którym spotykali się tutejsi radni miejscy. Do XIV wieku był to dom kupiecki, a następnie zbudowany został murowany piętrowy ratusz. W I połowie XVI wieku obiekt został rozbudowany, a od wschodu dostawiono późnogotycką wieżę. Zachodnią wieżę dobudowano podczas gruntownego remontu ratusza w latach 1604-1617. Niestety podczas dwóch pożarów miasta (1672, 1702) ucierpiała mocno także ta najważniejsza miejska budowla. Odbudowano ją w latach 1730-1732, podwyższając o trzecią kondygnację. Osiemnastowieczna bryła ratusza, odbudowanego wg projektu Martina Franza, przetrwała do dziś. Najbardziej charakterystyczną cechą szprotawskiego ratusza są oczywiście dwie wieże, zachowujące swój pierwotny styl, sprzed pożarów. Starsza jest…

  • Żagań - Wieża ratuszowa
    Ratusze,  Żagań

    Żagań - Wieża ratuszowa

    Pierwszy żagański ratusz zbudowany został w I połowie XIV wieku, ale istniał tylko do roku 1486, kiedy to został zniszczony przez pożar. Ocalała wieża, która jednak została przebudowana w 1539 roku. Jednak także z tego okresu niewiele przetrwało do dnia dzisiejszego, bowiem sporą część górnego fragmentu wieży rozebrano w II połowie XIX wieku, a dzisiejszy wygląd, to efekt pracy architekta Lehoffera, który wzorując się na florenckim Starym Pałacu zaprojektował nowy wygląd w stylu włoskiego renesansu. Elementami najbardziej zwracającymi uwagę jest niewątpliwie loggia widokowa oraz blankowanie zwieńczające wieżę. Elementy XVI-wiecznej przebudowy podobno są widoczne w dolnych partiach wieży, gdzie przetrwały ówczesne sklepienia. Na stronie Urzędu Miasta znalazłem informację o herbie, który…

  • Ratusze,  Żary

    Żary - Ratusz

    Stojący na środku rynku ratusz jest niejednolitą budowlą. Pierwszy ratusz stanął tutaj w I połowie XIV wieku, a jego pozostałości zachowały się podobno w północno-zachodniej części. Aktualnie najbardziej reprezentacyjnym elementem jest zachodnie skrzydło z renesansowym portalem oraz wieżą, które powstały po pożarze w 1617 roku. Reszta, będąca wynikiem zmian przeprowadzonych w XIX i XX wieku obecnie bardziej przypomina szkołę niż najbardziej reprezentacyjny obiekt miejski. Obok ratusza, przy jego wschodnim skrzydle, stoi studnia z bazyliszkiem, która związana jest z legendą dotycząca tego potwora przelatującego nad miastem i odpoczywającego przy studni. Według innej legendy przy Trakcie Solnym niedaleko Żar św. Jerzy walczył ze smokiem.

  • Ratusz od strony południowo-zachodniej
    Ratusze,  Stare Miasto,  Zielona Góra

    Zielona Góra - Ratusz

    Centralna budowla Starego Rynku swój wygląd zawdzięcza wielu wydarzeniom, wśród których nie brakowało pożarów kilkakrotnie niszczących miasto. Dzisiejszy kształt, to wynik dobudowywania kolejnych elementów do pierwotnego XV-wiecznego ratusza, przy czym skrzydła północne oraz południowe po usunięciu części tych dobudówek uformowane zostały w połowie XIX wieku, a dodatkowo skrzydło północne podwyższono o trzecią kondygnację w roku 1919. Zmianom ulegała także wieża mierząca dziś 54 m, czyli ponad dwukrotnie więcej niż pierwotna wersja. Jako ciekawostkę można potraktować wymianę części jej murów w 1801 roku bez demontażu hełmu, dzięki czemu tenże hełm jest dziś nieco przechylony. Otynkowano wtedy także budynek, a zielony tynk przetrwał aż 188 lat. Dziś w ratuszu znajdują się Urząd…