Ratusze,  Żagań

Żagań – Wieża ratuszowa

Pierwszy żagański ratusz zbudowany został w I połowie XIV wieku, ale istniał tylko do roku 1486, kiedy to został zniszczony przez pożar. Ocalała wieża, która jednak została przebudowana w 1539 roku. Jednak także z tego okresu niewiele przetrwało do dnia dzisiejszego, bowiem sporą część górnego fragmentu wieży rozebrano w II połowie XIX wieku, a dzisiejszy wygląd, to efekt pracy architekta Lehoffera, który wzorując się na florenckim Starym Pałacu zaprojektował nowy wygląd w stylu włoskiego renesansu. Elementami najbardziej zwracającymi uwagę jest niewątpliwie loggia widokowa oraz blankowanie zwieńczające wieżę. Elementy XVI-wiecznej przebudowy podobno są widoczne w dolnych partiach wieży, gdzie przetrwały ówczesne sklepienia.

Na stronie Urzędu Miasta znalazłem informację o herbie, który został wmurowany w wieżę. To herb nadany miastu w 1602 roku przez cesarza Rudolfa II Habsburga.

Ciężko znaleźć informacje o samym budynku ratusza. Prawdopodobnie został rozebrany w wyniku zniszczeń po alianckich nalotach, które miały miejsce w 1943 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *