Ratusze,  Sulechów

Sulechów – Ratusz

Dzisiejszy ratusz bazuje na renesansowym XVI-wiecznym budynku (wcześniejszy spłonął w pożarze w 1557 roku) z dwoma wieżami – wyższą od zachodniej oraz niższą od południowej strony. W swojej historii przeszedł on jednak sporo zmian. Już w 1633 roku ucierpiał w wyniku kolejnego pożaru (czasy wojny trzydziestoletniej) i przez dłuższy okres istniał w „wersji” dwukondygnacyjnej z dwuspadowym dachem. Dopiero w II połowie XIX wieku nastąpiła gruntowna przebudowa. Zamiast stromego dachu dobudowano drugie piętro, nowy płaski dach ozdobiono krenelażem, a południową wieżę obniżono do poziomu murów.

Sulechowski ratusz pomimo uszkodzeń wojennych został siedzibą władz miejskich już 1945 roku. Kolejna znacząca przebudowa odbyła się na przełomie lat 60-tych i 70-tych. Wówczas krenelaż zastąpiono widocznymi dziś attykami oraz zamontowano nowy hełm na wieży zachodniej. Sporo zmian, zacierających zabytkowy charakter, miało miejsce wewnątrz budynku. Elewacja ratusza została wyremontowana w latach 1989-1991.

Obecnie odnowiona siedziba Urzędu Miasta przedstawia się z zewnątrz dość ciekawie. Charakterystyczną jasną ośmioboczną wieżę widać z trasy S3, razem z wieżą kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Na wschodniej ścianie jest fontanna z lwem, zamontowano także tablicę upamiętniającą pobyt w Sulechowie Fryderyka Chopina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *