Krosno Odrzańskie (Crossen a. d. Oder)

Najstarszy gród w regionie, wspominany w historycznych zapiskach już w 1005 roku, kiedy to był oblegany przez wojska niemiecka. Tamta osada została jednak porzucona w XII wieku, a „nowe” miasto położone na lewym brzegu Odry zaczął tu budować na początku XIII wieku Henryk Brodaty. W miejscowym zamku schroniła się jego żona, św. Jadwiga Śląska wraz z mniszkami z Trzebnicy.

Miasto zostało zbudowane  w dolinie Odry, na przecięciu dawnych szlaków handlowych. Przy dobrej widoczności można podziwiać jego panoramę w okolicach stacji kolejowej. Niestety, znacząca część miasta została zniszczona w 1945 roku, w tym niemal cała zabudowa mieszkalna (pozostało zaledwie kilka budynków przy ul. Walki Młodych).

W Krośnie Odrzańskim znajduje się jeden z czterech mostów drogowych na Odrze.

 • Krosno Odrzańskie - Kościół św. Jadwigi Śląskiej
  Kościoły,  Krosno Odrzańskie,  Powiat krośnieński

  Kościół św. Jadwigi Śląskiej

  Jest to jeden z największych kościołów w regionie zielonogórskim, świadczący niewątpliwie o historycznym znaczeniu Krosna Odrzańskiego. Podobnie jak inne średniowieczne obiekty znajduje się na lewym brzegu Odry, zaraz obok dworca PKS. Zresztą wysoką wieżę widać z daleka. Początki świątyni sięgają połowy XIII wieku. Na początku XVIII wieku nastąpiła przebudowa w style barokowym, w trakcie której trzynawowa bazylika otrzymała transept. W 1886 roku wieża otrzymała nowy hełm, bez którego trudno sobie dziś wyobrazić kościół. Wnętrze Wewnątrz uwagę zwraca na pewno sklepienie kościoła. Z zabytkowego wyposażenia zachował się barokowy ołtarz.

 • Krosno Odrzańskie - Mury obronne
  Krosno Odrzańskie,  Mury miejskie

  Mury obronne

  Miejskie obwarowania pozostały w, można rzec, szczątkowej formie, bo zachował się jedynie fragment. Z biegiem czasu mury obronne straciły swoje znaczenie, więc przestały być potrzebne. W XIX wieku nastąpiła ostateczna rozbiórka, a do dziś pozostała niewielka część z czatownią, będąca obecnie murem ograniczającym… dworzec PKS.

 • Krosno Odrzańskie
  Krosno Odrzańskie

  Zabytkowe budynki mieszkalne

  Z krośnieńskiego rynku nie zostało niestety nic, a jedyną pamiątką po nim jest wyłożony kostką plac przed kościołem św. Jadwigi Śląskiej, przez który prowadzi główna droga miasta. Na przedwojennych zdjęciach widać, że budynki wschodniego skrzydła rynku niemal zlewały się z kościołem, przez co zrobienie zdjęcia świątyni od strony wieży było niemożliwe. Dziś lewobrzeżna stara zabudowa pozostała tylko w okolicach kościoła farnego, szczególnie na ulicach Walki Młodych i Pocztowej.

 • Krosno Odrzańskie - Zamek Piastowski
  Krosno Odrzańskie,  Powiat krośnieński,  Zamki

  Zamek Piastowski

  Aby dotrzeć do zamku należy skręcić za dworcem PKS w prawo (jadąc od strony Zielonej Góry). Obecnie jest on w stanie ruiny, za wyjątkiem odnowionego budynku bramnego oraz części wschodniego skrzydła. Pierwotna budowla powstała na początku XIII wieku. Jej pozostałością są kamienne elementy widoczne w skrzydłach południowym oraz zachodnim. Obecny kształt zamku bierze swój początek w XIV i XV wieku, kiedy był on własnością książąt głogowskich. W XVII wieku przejęli go Szwedzi, tworząc na jego bazie twierdzę. Zamek został spalony przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Miejscowi społecznicy odgruzowali zamek, a w odbudowanych częściach otwarto muzeum – m.in. sala rycerska, kuchnia zamkowa, piwnica winiarska. Odbudowane wnętrza