Powiat zielonogórski

Gmina Babimost Gmina Babimost Gmina Bojadła Gmina Bojadła Gmina Czerwieńsk Gmina Czerwieńsk

Babimost

Bojadła

Klenica

Czerwieńsk

Laski

Leśniów Wielki

Nietków

Gmina Kargowa Gmina Kargowa Gmina Nowogród Bobrzański Gmina Nowogród Bobrzański Gmina Sulechów Gmina Sulechów

Kargowa

Bogaczów

Niwiska

Nowogród Bobrzański

Podgórzyce

Cigacice

Kalsk

Klępsk

Sulechów

Gmina Świdnica Gmina Świdnica Gmina Trzebiechów Gmina Trzebiechów Gmina Zabór Gmina Zabór

Buchałów

Drzonów

Koźla

Letnica

Lipno

Świdnica

Wilkanowo

Trzebiechów

Przytok

Zabór

Wybrane zabytki i atrakcje

  • Bogaczów - Kościół św. Wawrzyńca
    Bogaczów,  Powiat zielonogórski

    Bogaczów - Kościół św. Wawrzyńca

    Bogaczowski kościół jest gotycką budowlą, której powstanie datuje się na XIV wiek. Zbudowany jest z kamienia polnego i rudy darniowej, a dzięki temu, że nie jest otynkowany prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Niewątpliwie uwagę zwraca bardzo wysoka wieża, świadcząca zapewne o zamożności miejscowych właścicieli. Wieża została dobudowana od strony zachodniej w XVI wieku, czyli zapewne w okresie zbliżonym do powstania pierwszej wersji pałacu. Od strony północnej dodano zakrystię. Całość prezentuje się naprawdę okazale. Teren otoczony jest kamiennym murem, a wejściem jest otynkowana brama. Niewątpliwego uroku dodają płyty nagrobne, wmurowane w różne części zewnętrznych ścian kościoła. Głęboko umieszczone okna oraz drzwi, szczególnie w części prezbiterialnej, podkreślają wiekowość tej świątyni. Nie udało mi…

  • Bojadła,  Pałace,  Powiat zielonogórski

    Bojadła - Pałac Kottwitzów

    Pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku pałac znajduje się w centrum wsi, a jego zlokalizowanie ułatwiają dwie kordegardy (budynki dla wart, z charakterystycznymi hełmami zbudowano w stylu barokowym w latach trzydziestych XVIII wieku) stojące obok bramy wjazdowej. Pałac ma kształt litery E, z wysuniętymi skrzydłami oraz dużym ryzalitem. W przeciwieństwie do podobnych budowli, pomimo wieloletnich zaniedbań mury z zewnątrz wciąż wyglądają całkiem dobrze (całkiem dobrze zachował się sporych rozmiarów tympanon oraz portal). Po II wojnie światowej został, jak inne tego typu obiekty, przejęty przez państwo. Obecnie budynek wraz z terenem jest oczywiście własnością prywatną, więc wstęp tam jest zabroniony. Ciekawostką jednak jest to, że przed bramą wejściową jest ogłoszenie z…

  • Drzonów - Lubuskie Muzeum Wojskowe
    Drzonów,  Kultura i sztuka,  Powiat zielonogórski

    Drzonów - Lubuskie Muzeum Wojskowe

    Muzeum rozpoczęło swoją działalność w zaadoptowanym do tego celu drzonowskim pałacu pod koniec lat 70-tych jako jednostka podległa Muzeum Ziemi Lubuskiej. Od 8 maja 1985 roku działa na własny rachunek, a data – przeddzień ówczesnego Dnia Zwycięstwa – na pewno nie była przypadkowa. Obecnie ekspozycje dostępne są we wnętrzach pałacu (wystawy: Broń dawna, Gabinet myśliwski, Żołnierz polski 1914-1945, Żołnierz polski po 1945 roku), w pawilonie oraz przede wszystkim w plenerze, gdzie znajduje się m.in. bogata kolekcja sprzętu ciężkiego oraz lotnictwa.

  • Klępsk – Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
    Klępsk,  Kościoły,  Powiat zielonogórski

    Klępsk - Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

    Kościół powstał w drugiej połowie XIV wieku jako drewniana świątynia katolicka. Charakterystyczna drewniana wieża pochodzi z początku drugiej połowy XVII wieku. Kiedy patrzy się na budynek z zewnątrz wygląda on bardzo niepozornie. Ot, jeden z wielu starych wiejskich kościółków. Wystarczy jednak przekroczyć jego próg, aby przenieść się do innego świata. Najstarszymi elementami wyposażenia są ołtarz szafiasty oraz umieszczona w jego centrum rzeźba Maryi z Dzieciątkiem. Dzisiejszy wygląd i wystrój wnętrza jest efektem przejęcia świątyni przez protestantów. Z końca XVI wieku pochodzą chrzcielnica, empory oraz chór. Z kolei z początku XVII wieku pochodzą: ambona, predella (podstawa, na której stoi ołtarz), zwieńczenie ołtarza oraz większość malowideł. Ciekawostką jest to, że wejścia na…

  • Nietków,  Parki,  Powiat zielonogórski

    Nietków - Park pałacowy

    Pierwsza budowla należąca do rodziny von Rothenburg powstała prawdopodobnie pod koniec XIV wieku. Pałac znany z przedwojennych fotografii, które można znaleźć w internecie, zbudował kolejny właściciel pod koniec XVIII wieku. W II połowie XIX wieku założono otoczenie parkowe. Niestety, zabudowania nie przetrwały spotkania z Armią Czerwoną. Wyposażenie zostało w ogromnej większości wywiezione, a sam pałac podpalono. Pozostałe ruiny rozebrano w latach 70-tych. Dziś można w Nietkowie zobaczyć pozostałości bramy z wmurowanymi płytami nagrobnymi przedstawicieli rodziny von Rothenburg, niewielkie fragmenty muru otaczającego niegdyś posiadłość, pozostałości parku z ciekawymi drzewami oraz miejsce po fontannie. Teren nie jest trudny do znalezienia, bowiem zlokalizowany jest w centrum wsi, naprzeciwko kościoła. Pierwszy raz byłem tam…

  • Ochla - Muzeum Etnograficzne
    Kultura,  Kultura i sztuka,  Ochla,  Powiat zielonogórski

    Ochla - Muzeum Etnograficzne

    Formalnie skansen powstał w 1982, choć wcześniej na tym terenie działał Zielonogórski Park Etnograficzny, a Chałupę z Potrzebowa pochodząca z 1675 roku – najstarszy i jeden z najważniejszych zabytków dzisiejszego muzeum, pozyskano w 1973 roku. Obecnie w skansenie można zobaczyć ponad 60 różnego rodzaju obiektów pochodzących z okolic Zielonej Góry oraz sąsiednich regionów. Prowadzona jest tutaj także uprawa winorośli, zboża, chmielu, a muzeum organizuje wiele imprez dla dzieci oraz dorosłych. Skansen bywa także jednym z ciekawszych plenerów dla sesji zdjęciowych młodych par.  

  • Świdnica - kosciół św, Marcina
    Kościoły,  Powiat zielonogórski,  Świdnica

    Świdnica - Kościół św. Marcina

    Kościół znajduje się w centrum wsi, przy ul. Długiej, blisko skrzyżowania z drogą prowadzącą do Ochli. Trudno go nie zauważyć, bo sporych rozmiarów wieża jest widoczna z daleka. Kościół zbudowany został w XIV w. (na stronie diecezji można znaleźć informację, że parafia była erygowana w 1357 roku) z kamienia oraz cegły.  Wieża jest nieco „młodsza” od reszty, bo powstała dopiero w ostatnim dwudziestoleciu XVI w. Sama świątynia jest kościołem jednonawowym z wyodrębnionym prezbiterium. Przy kościele znajduje się barokowa plebania z drugiej połowy XVIII w. Wnętrze Wnętrze kryje w sobie kilka bardzo cennych zabytków, których kilka udało mi się sfotografować. Są tu m.in. barokowe ołtarze, XVIII-wieczna ambona, XIX-polichromie (w prezbiterium przedstawiają…

  • Świdnica - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza
    Kultura i sztuka,  Powiat zielonogórski,  Świdnica

    Świdnica - Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza

    Pełna nazwa brzmi Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze z siedzibą w Świdnicy. Początek instytucji datuje się na 1958 rok, kiedy to powołano do życia dział archeologiczny funkcjonujący w ramach Muzeum Ziemi Lubuskiej. W związku z wieloma pracami wykopaliskowymi i pozyskiwaniem coraz większej ilości eksponatów należało dla działu znaleźć nową lokalizację, na którą przeznaczono wyremontowany w latach 1970-1974 pałac Kittlitzów w Świdnicy. Jednostka usamodzielniła się w 1982 roku. Obecnie w muzeum można oglądać ekspozycje stałe: Łowcy i rolnicy epoki kamienia na Środkowym Nadodrzu, Wicina – gród metalurgów sprzed 2500 lat, Środkowe Nadodrze u schyłku starożytności, Obrona granicy zachodniej państwa polskiego za panowania Piastów.

  • Pałace,  Powiat zielonogórski,  Zabór

    Zabór - Pałac

    Barokowa rezydencja powstała w II połowie XVII wieku w stylu francuskim. Fundatorem był hrabia von Dünnewald. Właściciele zmieniali się dość często, a jednym z nich był syn króla Augusta Mocnego i hrabiny Cosel. W 1745 roku wybuchł pożar, a efektem odbudowy pałacu są dwie wieże, przy czym jedna (południowa) została przykryta charakterystycznym hełmem, a północna nigdy nie została ukończona i widoczna jest właściwie tylko z tamtej strony. Do pałacu wchodzi się przez murowany most wiodący nad dawną fosą, a mostem przechodzi się przez bramę na dziedziniec. Uwagę zwraca ozdobna brama i herb Friedricha Augusta Cosel na ozdobnym tle zawierającym m.in. elementy uzbrojenia (Panoplia). Wejście na teren pałacowy prowadzi przez efektowną,…