Bojadła,  Pałace,  Powiat zielonogórski

Bojadła – Pałac Kottwitzów

Pochodzący z pierwszej połowy XVIII wieku pałac znajduje się w centrum wsi, a jego zlokalizowanie ułatwiają dwie kordegardy (budynki dla wart, z charakterystycznymi hełmami zbudowano w stylu barokowym w latach trzydziestych XVIII wieku) stojące obok bramy wjazdowej. Pałac ma kształt litery E, z wysuniętymi skrzydłami oraz dużym ryzalitem. W przeciwieństwie do podobnych budowli, pomimo wieloletnich zaniedbań mury z zewnątrz wciąż wyglądają całkiem dobrze (całkiem dobrze zachował się sporych rozmiarów tympanon oraz portal). Po II wojnie światowej został, jak inne tego typu obiekty, przejęty przez państwo. Obecnie budynek wraz z terenem jest oczywiście własnością prywatną, więc wstęp tam jest zabroniony. Ciekawostką jednak jest to, że przed bramą wejściową jest ogłoszenie z numerem telefonu. Można zadzwonić i umówić się w sobotę lub niedzielę na zwiedzanie pałacu.

Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się wejście do parku. Kiedy byłem tutaj bodajże w 2014 roku bardziej przypominał on las. W 2020 roku prezentował się bardzo przyjemnie, szczególnie w kolorowej jesiennej odsłonie.

W 2021 roku widać było „na zewnątrz” efekty prowadzonych od wielu lat prac remontowych w pałacu. Wiem, że to co widziałem, to swego rodzaju okres przejściowy, ale i tak – porównując z widokiem sprzed kilku lat – zmiana jest kolosalna. A pałac potencjał a ogromny. Życzę powodzenia właścicielom tej perełki.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *