Bogaczów,  Pałace

Bogaczów – Pałac

Pałac w Bogaczowie zlokalizowany jest w środku wsi. Naprzeciw kościoła, w oddali widać jego pięknie odnowioną bryłę. Zgodnie z informacjami jego początki datuje się na XVI wiek, kiedy to powstał zbudowany na planie prostokąta obiekt. Pierwsza ważna przebudowa na barokową rezydencje miała miejsce na przełomie XVII i XVIII wieku, natomiast w latach 60-tych XIX wieku dobudowano dwa skrzydła, dzięki czemu całość uzyskała kształt litery U, a całość przykryta była dachem mansardowym. 30 lat później, pomiędzy skrzydła wciśnięto dodatkowy element wejściowy z dachem dwuspadowym i taka forma budynku przetrwała do dziś.

W okresie powojennym pałac był użytkowany m.in. przez PGR oraz technikum. Ostatnim publicznym gospodarzem był dom dziecka, który opuścił budynek w 1984 roku, gdy konieczność remontu przerosła możliwości tej instytucji. Dopiero pięć lat później formalnie pałac trafił w prywatne ręce, ale na prawdziwą renowację musiał poczekać jeszcze ponad 20 lat. Zdarzyło mi się być bodajże dwa razy w Bogaczowie w latach 90-tych i pamiętam pałac, widziany z daleka, jako budynek zaniedbany, bliższy wtedy ruinie niż rezydencji.

Aktualnie odnowiony budynek pełni rolę hotelu. Ze zdjęć dostępnych w internecie wynika, że we wnętrzach przetrwało całkiem sporo elementów, można więc powiedzieć, że w swoich pokręconych losach pałac miał jednak sporo szczęścia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *