Pałace,  Powiat wschowski,  Sława

Sława – Pałac

Pierwotnie w miejscu tym stał drewniany zamek. W 1468 roku teren został wykupiony przez Melchiora von Rechenbrega (znanego m.in. z Borowa Polskiego), który wybudował tu zamek murowany. Przebudowany w XVI wieku zamek został zniszczony w 1721 roku w pożarze miasta, a część jego murów posłużyła jako podstawa do wybudowania zupełnie nowego pałacu. Właścicielami tej posiadłości została rodzina Barwitzów, której herby możemy jeszcze oglądać na bramie wjazdowej (od strony rynku), natomiast nad wejściem do pałacu widnieje herb rodu von Haugwitz (przejęła pałac w 1844 roku).

Na dziedzińcu przed wejściem do pałacu stoi figura św. Jana Nepomucena, przeniesiona tu w 1743 roku z rynku (miejscowi protestanci uważali, że nie powinna stać w miejscu publicznym). Obok figury rosną platany klonolistne. Niedaleko znajduje się oficyna – prostokątny budynek z wieżą, pochodzący z czasów budowy pałacu

W czasie II wojny światowej pałac stał się rezydencją szefa SS Heinricha Himmlera. Dotychczasowe wyposażenie wywieziono i zastąpiono księgozbiorem Reichsführera-SS. Po wojnie, od 1957 roku, swoją siedzibę miał tu miejscowy Państwowy Dom Dziecka.

Już na pierwszy rzut oka widać, że pałac wraz z olbrzymim parkiem położonym nad Jeziorem Sławskim był niegdyś wspaniałą rezydencją. Do dziś zresztą wielkość budynku i otoczenia robi wrażenie. Niestety, to co niegdyś świadczyło o bogactwie właścicieli, dziś jest niestety powodem do zmartwień, bowiem nie utrzymanie tak wielkiego budynku generuje poważne koszty. W 2006 roku pałac został kupiony przez biznesmena z Wrocławia, ale póki co nie widać efektów zapowiadanych prac…

Możliwość komentowania Sława – Pałac została wyłączona