Pałace,  Powiat zielonogórski,  Zabór

Zabór – Pałac

Barokowa rezydencja powstała w II połowie XVII wieku w stylu francuskim. Fundatorem był hrabia von Dünnewald. Właściciele zmieniali się dość często, a jednym z nich był syn króla Augusta Mocnego i hrabiny Cosel. W 1745 roku wybuchł pożar, a efektem odbudowy pałacu są dwie wieże, przy czym jedna (południowa) została przykryta charakterystycznym hełmem, a północna nigdy nie została ukończona i widoczna jest właściwie tylko z tamtej strony.

Do pałacu wchodzi się przez murowany most wiodący nad dawną fosą, a mostem przechodzi się przez bramę na dziedziniec. Uwagę zwraca ozdobna brama i herb Friedricha Augusta Cosel na ozdobnym tle zawierającym m.in. elementy uzbrojenia (Panoplia). Wejście na teren pałacowy prowadzi przez efektowną, choć niezbyt wyeksponowaną bramę, a sam główny obiekt otoczony jest przez rozległy park.

Po II Wojnie Światowej pałac został przekazany na ośrodek szkolenia, a po pożarze w 1956 roku na szczęście odbudowano go i urządzono w nim zamknięty ośrodek przeciwgruźliczy dla dzieci.

Na terenie przypałacowym zobaczyć można barokowe oficyny z XVIII, przystosowane po wojnie do funkcji związanych z przeznaczeniem samego pałacu. Ze względu na zamknięty charakter obiektu, nie jest on przeznaczony do zwiedzania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *