Brody,  Pałace,  Powiat żarski

Brody – Pałac Brühla

Budynek ma charakterystyczny kształt podkowy i jest jedną z największych rezydencji na terenie byłego województwa zielonogórskiego. Pierwszy pałac zbudowany został dla rodziny Promnitzów w latach 1670-1674. Rezydencja jest jednak znana przede wszystkim jako własność rodziny Brühlów. Heinrich von Brühl kupił ten teren i wykorzystując mury starszej budowli postawił w połowie XVIII wieku dwupiętrowy pałac nakryty dachem mansardowym. Charakterystycznym elementem były szerokie schody wejściowe ozdobione czterema Atlantami podtrzymującymi wielki balkon. Rzeźby te, choć uszkodzone, można zobaczyć do dziś.

Po kilku latach od zakończenia budowy pałac został zniszczony podczas Wojny Siedmioletniej, a świetność rezydencji przywrócił po ponad osiemdzięsięciu latach wnuk Heinrich von Brühla – Friedrich August Brühl.

Pałac został spalony przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Na szczęście ruiny zostały zabezpieczone w latach 60-tych, a budowla niedawno została przykryta nowym dachem. Pomimo zniszczeń ściany zachowane są na tyle dobrze, że można jeszcze przeczytać na nich inkrypscje.

Po wejściu przez bramę pałacową zobaczyć można dwie odnowione oficyny, w których aktualnie mieszczą się hotel restauracja.

Na tyłach pałacu jest rozległy teren będący pozostałością dawnego parku, i dający pogląd na wielkość całego założenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *