Ochla (Ochelhermsdorf)

Największą atrakcją tej podzielonogórskiej wsi jest bez wątpienia Muzeum Etnograficzne, czyli popularny skansen, jednak pamiętać trzeba, że historia miejscowości sięga końca XII wieku. Do dziś stoi tu XIV-wieczny kościół zbudowany z kamienia polnego oraz rudy darniowej, a także barokowy dwór oraz XVIII-wieczny pałac. O ile budowla sakralna nadal służy wiernym, to stan dwóch pozostałych zabytków nie bardzo wskazuje na funkcje, które pełniły niegdyś, choć z zewnątrz wciąż prezentują się stosunkowo nieźle.

  • Ochla - Dwór
    Dwory,  Ochla

    Dwór

    Dwór, choć nie wygląda na to, zbudowany został w latach osiemdziesiątych XVII wieku. Jest to sporych rozmiarów obiekt zbudowany na planie trójkąta. Znajduje się schowany nieco za kościołem Najświętszej Trójcy. Uwagę zwraca ozdobny portal z inskrypcją upamiętniającą fundatora, czyli Otto Unruha. Przed pałacem rośnie dąb „Nikodem” będący pomnikiem przyrody, którego wiek szacuje się na ponad 250 lat.

  • Ochla - Kościół Najświętszej Trójcy
    Kościoły,  Ochla

    Kościół Najświętszej Trójcy

    Kościół zbudowany został w połowie XIV wieku z kamienia polnego oraz rudy darniowej. Za wyjątkiem lat 1525-1654, gdy proboszcz wraz z ówczesnym właścicielem dóbr oraz mieszkańcami przeszedł na luteranizm, była to zawsze świątynia katolicka. Wieża, zdecydowanie niepasująca do reszty obiektu, zbudowana została w 1983 roku. Wcześniejsza drewniana dzwonnica znajdowała się nad częścią prezbiterialną i dotrwała do lat powojennych. Przed kościołem znajduje się kilka płyt nagrobnych z dawnego cmentarza oraz krzyż pokutny z 1604 roku. Wnętrze Kościół jest budowlą salową, przykrytą stropem. Sama bryła zachowała charakterystyczne dla gotyckich świątyń cechy. Z zabytkowego wyposażenia zachował się ołtarz z elementami barokowymi, krucyfiks oraz dwa obrazy olejne malowane na desce pochodzące z XIX wieku.

  • Ochla - Krzyż pokutny
    Krzyże pokutne,  Ochla

    Krzyż pokutny

    Krzyż pokutny znajduje się po lewej stronie schodów prowadzących do miejscowego kościoła Najświętszej Trójcy. Gdybym nie wiedział o jego istnieniu pewnie nie zauważyłbym go, bo nie rzuca się w oczy, choć jest opisany specjalną tabliczką. Krzyż pokutny w Ochli przypomina o zbrodni rycerza von Rothenburga, który zabił w tej okolicy pasterza w 1604 roku. Symbol zadośćuczynienia ma kształt krzyża łacińskiego. Wykonany został z piaskowca.

  • Ochla - Muzeum Etnograficzne
    Kultura,  Kultura i sztuka,  Ochla,  Powiat zielonogórski

    Muzeum Etnograficzne

    Formalnie skansen powstał w 1982, choć wcześniej na tym terenie działał Zielonogórski Park Etnograficzny, a Chałupę z Potrzebowa pochodząca z 1675 roku – najstarszy i jeden z najważniejszych zabytków dzisiejszego muzeum, pozyskano w 1973 roku. Obecnie w skansenie można zobaczyć ponad 60 różnego rodzaju obiektów pochodzących z okolic Zielonej Góry oraz sąsiednich regionów. Prowadzona jest tutaj także uprawa winorośli, zboża, chmielu, a muzeum organizuje wiele imprez dla dzieci oraz dorosłych. Skansen bywa także jednym z ciekawszych plenerów dla sesji zdjęciowych młodych par.  

  • Ochla - Pałac
    Ochla,  Pałace

    Pałac

    Pałac widoczny jest z drogi prowadzącej na Jeleniów. Zbudowany został w 1792 roku, gdy właścicielem dóbr w tej części Ochli był zielonogórski komisarz prawny. Jego spadkobiercy mieszkali tu jeszcze w 1829 roku, a potem dość często dochodziło do zmiany lokatorów. W skład majątku wchodziły także pozostałe do dziś: m.in: ujeżdżalnia, remiza oraz pozostałości XIX-wiecznego parku. Po wojnie budynek został przekształcony na mieszkania gminne. Mimo to widoczne są jeszcze zdobienia na ścianie frontowej, a wewnątrz, zgodnie z dostępnymi opracowaniami, także zachowało się jeszcze kilka elementów dawnego wyposażenia. Od frontu pałac niestety nie jest widoczny w całości ze względu na zasłaniające go prowizoryczne szopy oraz siatkę.

  • Wieża kościoła ewangelickiego w Ochli
    Ochla

    Wieża kościoła ewangelickiego

    Stojąca na wzgórzu w centrum Ochli neogotycka ceglana wieża, zbudowana w 1889 roku, jest pozostałością po szachulcowym zborze ewangelickim, który z kolei powstał w 1745 roku. Po II wojnie światowej Polacy korzystali ze starszej katolickiej świątyni, a nieużytkowany kościół protestancki został rozebrany w 1955 roku.

  • Dla dzieci,  Ochla,  Parki

    Dzika Ochla

    Dzika Ochla jest stawem położonym przy drodze wyjazdowej z Zielonej Góry do Ochli. Teren przy zbiorniku wodnym został ciekawie zaadoptowany, bo mamy tutaj przede wszystkim park linowy, ale jest także plac zabaw dla dzieci, stoły, przy których można usiąść. Jest także możliwość wypożyczenia roweru wodnego. Miejsce można wynająć na potrzeby imprezy grupowej i, co ważne, przygotowany jest naprawdę spory parking. Oprócz wszystkich atrakcji związanych z zagospodarowanym terenem, dookoła stawu jest ścieżka, więc można tutaj spacerować, biegać, ale także łowić ryby czy po prostu usiąść i odpocząć.