Siedlisko (Carolath)

Do Siedliska można dojechać z Nowej Soli, przejeżdżając przez most na Odrze, a następnie w Przyborowie należy skręcić w prawo. Miejscowość po raz pierwszy była odnotowana pod koniec XIII w. Od 1561 roku należała do przedstawicieli rodu Schönaichów, którzy mieli tu swoją siedzibę aż do początku 1945 roku, kiedy to Armia Czerwona splądrowała, a następnie doszczętnie spaliła zamek.

  • Kościół Narodzenia NMP w Siedlisku
    Siedlisko

    Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

    Niewielki kościółek znajduje się nieco na uboczu, choć droga prowadząca do niego znajduje się blisko obok mauzoleum, a więc także w sąsiedztwie placu przed zamkiem. Na teren kościoła wchodzi się przez efektowną bramę. Budynek powstał na początku XVII wieku, a jej fundatorem był George von Schönaich. Podobnie jak wiele innych ewangelickich świątyń, także i ta początkowo była budowlą szachulcową, a w XVIII wieku został powiększony o zakrystię i kruchtę. Został także obmurowany, a w latach późniejszych również otynkowany. Z czasów protestanckich pozostały we wnętrzu empory. Przy kościele znajdują się pozostałości cmentarza ewangelickiego, a w rogu stoi kaplica grobowa.

  • Siedlisko - Zamek
    Powiat nowosolski,  Siedlisko,  Zamki

    Zamek Schönaichów

    Zamek w Siedlisku był najpiękniejszą rezydencją w regionie. Budowa zespołu zamkowego rozpoczęła się w 1597 roku, a bazą tych działań był dom Rechenbergów, do którego dobudowano skrzydła północne oraz wschodnie, a także budynek bramny (1610-14) i kaplicę kalwińską (1615-18). Dwa pozostałe skrzydła powstały na początku XVIII wieku. W 1945 roku zamek został splądrowany i spalony przez Armię Radziecką. Ocalały jedynie budynek bramny i kaplica. Obecnie jest to własność prywatna, jednak właściciele pozwalają zwiedzać ruiny. Zamek w całości można niestety zobaczyć tylko na makietach, które znajdują się w Muzeum Miejskim w Nowej Soli oraz w samym Siedlisku. Kaplica We wnętrzu zachowała się renesansowa ambona oraz bogato zdobione dwukondygnacyjne empory,