Nietków,  Parki,  Powiat zielonogórski

Nietków – Park pałacowy

Pierwsza budowla należąca do rodziny von Rothenburg powstała prawdopodobnie pod koniec XIV wieku. Pałac znany z przedwojennych fotografii, które można znaleźć w internecie, zbudował kolejny właściciel pod koniec XVIII wieku. W II połowie XIX wieku założono otoczenie parkowe. Niestety, zabudowania nie przetrwały spotkania z Armią Czerwoną. Wyposażenie zostało w ogromnej większości wywiezione, a sam pałac podpalono. Pozostałe ruiny rozebrano w latach 70-tych.

Dziś można w Nietkowie zobaczyć pozostałości bramy z wmurowanymi płytami nagrobnymi przedstawicieli rodziny von Rothenburg, niewielkie fragmenty muru otaczającego niegdyś posiadłość, pozostałości parku z ciekawymi drzewami oraz miejsce po fontannie.

Teren nie jest trudny do znalezienia, bowiem zlokalizowany jest w centrum wsi, naprzeciwko kościoła. Pierwszy raz byłem tam w kwietniu 2018 roku i całość, choć zagospodarowana, to nie sprawiała jednak wrażenia miejsca, z którego mieszkańcy mogą być dumni.

Dwa elementy parku dodane są stosunkowo niedawno: plac zabaw oraz niewytłumaczalnie wysoki krzyż z niewielką tabliczką, na której wypisane są… daty pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Polski. Co ciekawe w planie odnowy miejscowości Nietków krzyż jest jednym z dwóch (obok kościoła) miejsc kultu.

Drugi raz odwiedziłem park, gdy był jeszcze zielony, tzn. we wrześniu 2020 r. Myślę, że jest to bardzo ciekawe miejsce, choć można by jeszcze wyeksponować jakoś miejsce, gdzie stał pałac. Zwróciłem uwagę, że przed bramą postawiona została tablica informacyjna dotycząca parku i pałacu. To na pewno jest krok w dobrym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *