Iłowa – Park dworski
Odwiedziłem iłowski park, znajdujący się na terenie dawnego pałacu, już po jego rekompozycji, dzięki której odzyskał choć część dawnej świetności. W parku zidentyfikowano prawie 1800 drzew, wśród których przeważają dęby, graby, olsze czarne i klony. Najciekawszym drzewem, przynajmniej według mnie, jest jednak buk pospolity – odmiana zwisająca. W całość bardzo ładnie wkomponowana jest przepływająca tędy rzeczka Czerna Mała oraz stawy.
W ogrodzie chińskim znajdują się najbardziej charakterystyczne elementy parku, czyli dwie bramy księżycowe, czyli mury zawierające dwa oraz trzy okna. Pomiędzy bramami ulokowano fontannę. Całość wygląda bardzo malowniczo, więc świetnie nadaje się zarówno na spacery, jak i sesje fotograficzne. Inną budowlą jest mostek miłości, czyli fantazyjne przejście nad drogą.
Ciekawą częścią parku jest ogród japoński, zaprojektowany wokół stawu z kilkoma wysepkami, na których pozostały jeszcze latarnie oraz łukowy mostek. Ciekawostką jest to, że był to pierwszy prawdziwy ogród japoński w Europie, stając się wzorem dla dużo bardziej obecnie znanego ogrodu w Parku Szczytnickim we Wrocławiu.
Od strony zabudowań gospodarczych umiejscowiono ogród różany.
2 komentarze
Bigosik
Osobiście byłem odpowiedzialny za wykonawstwo wszystkich robót budowlanych w parku z ramienia wykonawcy. Bardzo mile i z sentymentem wspominam czas spędzony w Iłowej. Mam poczucie zadowolenia z wykonanej pracy jako kierownik robót.
Bigosik
Zapomniałem dodać, że odbywało się to w roku 2013 w czasie rewitalizacji Parku Dworskiego przez firmę Agro estetyka z Gniezna.