Iłowa

Iłowa – Kościół Chrystusa Króla

Świątynia w dzisiejszym kształcie powstała pod koniec I połowy XVIII wieku, gdy została odbudowana po pożarze. Wcześniejsza, zapewne szachulcowa, powstała natomiast pod koniec XVII wieku, ale także spłonęła (1725 r.). Finalnie powstał więc murowany kościół orientowany w stylu barokowym, zlokalizowany w ścisłym centrum miasteczka.

Kościół nie jest otoczony żadnym ogrodzeniem. Teren wokół niego jest zadbany. Budynek można spokojnie obejść dookoła i pooglądać całkiem sporo płyt nagrobnych (według źródeł są to płyty z XVII-XVIII w.). W pierwszej chwili nie zwraca się na to uwagi, ale kościół ma ciekawy kształt. Wąska nawa główna ograniczona jest trójbocznymi zakończeniami (od zachodniej strony jednym z boków tego zakończenia jest wieża), a główna część świątynia rozszerzona jest o nawy główne i nakryta dachem dwuspadowym.

Uwagę zwracają na pewno bardzo wysokie okna, zapewne dobrze doświetlające wnętrze. Nie udało mi się wejść do środka, więc nie wiem jaki jest efekt tego projektu z tamtej perspektywy.

Ogólnie, choć kościół wygląda bardzo zwyczajnie, to przy bliższym poznaniu okazuje się bardzo ciekawym projektem. Dziś, co dziwne, nie jest świątynią parafialną, a jedynie filialną parafii Najświętszego Serca Pana Jzusa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *