Karczówka

Karczówka – Kościół Matki Bożej Bolesnej

Przejeżdżając przez Karczówkę, o której nie miałem pojęcia, zauważyłem niebanalnie pomalowany kościółek. Tak naprawdę, to nie dało się go nie zauważyć, bo stoi przy samej drodze, a swoim wyglądem na pewno zwraca uwagę. Zatrzymałem się więc i zrobiłem kilka zdjęć, choć pora nie była najlepsza, a po powrocie do domu poszukałem informacji. Byłem święcie przekonany, że to gotycka budowla, a tymczasem jest to barokowa świątynia z końca XVII wieku. Zbudowano ją na miejscu wcześniejszego kościoła, który zwyczajnie się zawalił. Opiekę nad nowym kościółkiem sprawowali augustianie, obecni również w sąsiedniej Brzeźnicy.

Kościół wygląda trochę jak część większej całości. Widać zdecydowany podział na nawę oraz prezbiterium. W południowej części dachu umieszczono wieżyczkę nieproporcjonalnie dużą do wielkości całego obiektu. NA pewno uroku dodają szczyty wieńczące nawę oraz kruchtę widoczną od strony ulicy.

W internecie udało mi się znaleźć zdjęcia kościółka, gdy był pomalowany na biało z szarym dachem. Nie udało mi się natomiast znaleźć informacji dotyczących aktualnej kolorystyki. Być może jest to jakieś nawiązanie do historycznego wyglądu, ale to tylko moje domysły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *