Bytom Odrzański,  Powiat nowosolski,  Ratusze

Bytom Odrzański – Ratusz i rynek

Bytomski rynek różni się od innych tego typu miejsc w regionie. Przede wszystkim plac w środku jest pusty, bo ratusz jest jednym z elementów północno-zachodniego skrzydła. Poza tym mamy tu renesansowe budynki, spośród których wyróżniają się Hotel pod Złotym Lwem oraz oczywiście ratusz.

Ratusz powstał na początku XVII wieku, jednak został zniszczony w wyniku pożaru, a następnie odbudowany w 1697 roku. Z pierwotnej budowli zachowała się część murów oraz efektowny portal. Innym z charakterystycznych elementów jest herb miasta znajdujący się na ścianie szczytowej.

W 2021 roku, wracając z weekendowego wyjazdu przyjechaliśmy z Żoną do Bytomia Odrzańskiego i przespacerowaliśmy się po przedpołudniowym, opustoszałym rynku. Tutejsze kolorowe kamieniczki są ładnie odnowione, dzięki czemu bytomski rynek jest bodajże najpiękniejszym tego typu miejscem na terenie dawnego województwa zielonogórskiego. Warto zjechać z głównych szlaków i zajrzeć do tego miasteczka. Może trochę szkoda, że nie ma typowej kawiarni, ale wydaje się, że chyba mieszkańcy takiego miejsca nie potrzebują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *