Parki,  Przyroda

Zielona Góra – Ogród Botaniczny

Początki Ogrodu Botanicznego sięgają 1925 r. Kilkanaście lat po wojnie został on zamknięty. Jedyną pozostałością była nazwa ulicy Botanicznej. Po ponad 50 latach (17 października 2007 r) ogród przywrócono do życia. Zajmuje mniejszą powierzchnię niż jego poprzednik, ponieważ część pierwotnego terytorium zajmuje obecnie Zespół Szkół Budowlanych. Teren przekazano Uniwersytetowi Zielonogórskiemu. Należy pamiętać, że jest to wciąż bardzo młode przedsięwzięcie, a kolekcja jest stale wzbogacana. Pomimo różnych ocen, według mnie przywrócenie tego miejsca było bardzo dobrym pomysłem.

Zielonogórski Ogród Botaniczny jest podzielony na strefy geograficzne. Goście mogą zapoznać się m.in. z drzewami oraz krzewami, które można spotkać w naszej strefie klimatycznej, dzięki czemu jest to miejsce, w którym można uzupełnić swoją wiedzę dotyczącą krajowych drzew, których często nie znamy.

Jest to miejsce, gdzie można miło spędzić czas, odpocząć, pospacerować, pokazać dzieciom nie tylko rośliny, ale także pływające w stawie ryby czy żółwie. W centralnej części znajduje się trawnik z drewnianym wigwamem. W parku jest dużo ławek, na których można odpocząć, delektując się otaczającą przyrodą.

Ogród nie jest czynny w okresie zimowym.