Parki,  Zatonie

Zatonie – Park książęcy

Park założony przy rezydencji księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord aktualnie zajmuje teren o powierzchni 52 ha, przy czym niespełna 30 ha stanowi dawne założenie parkowe, które zostało opracowane po 1840 r. w oparciu o starsze ogrody. Bliżej pałacu można spacerować alejkami z białymi mostkami, natomiast od fontanny przy głównym wejściu do pałacu może wybrać się aleją lipową na dłuższą przechadzkę w głąb parku. Jego główną część tworzy Łąka Joanny z rozłożystym dębem Talleyranda. Dalej widoczny z jest kopiec z altaną różaną, do której wchodzi się ścieżką wiodącą wokół tegoż kopca. Z altany można rozciąga się panorama na łąkę oraz widoczny w oddali pałac, a wewnątrz kopca znajduje się grota.

Projekt parku okazał na tyle dobry, że po rewitalizacji zakończonej w 2020 roku zielonogórzanie mają wreszcie miejsce należące niegdyś do arystokracji, w którym można spacerować, a także pochwalić się przed gośćmi odwiedzającymi miasto.

Dąb Talleyranda

Stojący samotnie na Łące Joanny dąb szypułkowy, nazwany na cześć wybitnego francuskiego dyplomaty i ministra spraw zagranicznych Charlesa-Maurice’a de Talleyrand-Périgord, który przez wiele lat był w nieformalnym związku z księżną Dorotą, choć formalnie był stryjem jej męża. Dąb ma ok. 300 lat, 20 metrów wysokości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *