Kościoły,  Krzyże pokutne,  Ługi

Ługi – Kościół św. Wawrzyńca

Sama miejscowość nie jest specjalnie duża, więc nie jest trudno zauważyć kościół położony zresztą przy głównej drodze. Niezbyt często tędy przejeżdżam, bo wieś leży na uboczu, ale zawsze lubię spojrzeć na te mury, szczególnie prezentujące się przy odpowiednim słonecznym oświetleniu.

Kościół powstał na początku XIV wieku Już na pierwszy rzut oka widać, że zbudowano go z kamieni polnych i rudy darniowej. W późniejszych wiekach był wielokrotnie remontowany. Jak większość starych katolickich świątyń, także i ta miała okres przejęcia przez protestantów, którzy użytkowali ją do 1652 roku. Charakterystyczna wieża z zegarami powstała dopiero w latach 30-tych XX wieku, a bezpośrednim powodem budowy było wcześniejsze zawalenie się dzwonnicy. Bardzo podoba mi się kontrast tych nowszych elementów z surowością kamienia polnego.

Kościół zbudowany jest na planie prostokąta, z wyraźnie wyodrębnionym prezbiterium. Nie widziałem wnętrza, ale zachowało się tam kilka starych elementów dawnego wyposażenia. Swego rodzaju ciekawostką jest krzyż z rudy darniowej na szczycie wschodniej ściany, nad prezbiterium. W wielu miejscach można przeczytać, że jest to krzyż pokutny, ale nie ma chyba żadnych danych, które mogłyby to potwierdzić.

Przed kościołem, od strony drogi upamiętniono patrona parafii – św. Wawrzyńca. Obelisk jest stary, bowiem pochodzi z 1784 roku, a ufundowany został przez ówczesnego zarządcę klasztoru Jezuitów w Otyniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *