Mycielin

Mycielin – Kościół św. Mikołaja

Kościół w Mycielinie jest bardzo ciekawym obiektem. Po sprawdzeniu w źródłach okazało się, że powstał przed 1300 rokiem, więc jest jednym z najstarszych zabytków w naszym regionie. Kościół jest otoczony kamiennym murem, więc poza godzinami otwarcia nie ma możliwości zobaczenia go z bliska. Jednak na pierwszy rzut widać, że to nie jest pierwsza lepsza wiejska świątynka.

Na pewno uwagę zwraca spora wieża, zwieńczona dachem dwuspadowym z sygnaturką i schodkowymi szczytami. Główne wejście, zdobione portalem uskokowym, znajduje się w części nawowej świątyni. Tym co zwróciło moją uwagę, są zaledwie dwa niewielkie okna w południowej ścianie nawy (zostały poszerzone w XVIII wieku), co oznacza, że kościół nie przeszedł jakichś drastycznych przebudów i dlatego jest tak ciekawy. Nad wejściem znajduje się zegar słoneczny. Prezbiterium jest wyraźnie oddzielone od nawy.

Według źródeł kościół jest bardzo ciekawy także z powodu zabytkowego wyposażenia jakie w nim przetrwało. Na razie odwiedziłem to miejsce dwukrotnie i nie udało mi się zobaczyć wnętrza tego kościoła.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *