Lubiatów

Lubiatów – Kościół Matki Bożej Częstochowskiej

W centrum miejscowości, przy głównej drodze, stoi całkiem ciekawy kościół z drewnianą wieżyczką. W sumie chyba najciekawsze jest to, że nie patrząc na niego z przejeżdżającego samochodu można uznać, że jest to stara, pewnie gotycka, świątynia. W rzeczywistości jest to dawny protestancki zbór wzniesiony pod koniec I połowy XVIII wieku. Kiedy przyjrzeć się dokładniej, to rzeczywiście powstał on na planie ośmiokąta, a nie owalu. Nie zmienia to jednak faktu, że wieżyczka w niczym nie przypomina protestanckich świątyń. Kościół jest orientowany. W XIX wieku od strony północnej dobudowano zakrystię, nad którą prawdopodobnie była loża kolatorska.

Wnętrza na razie nie udało mi się zobaczyć, ale ze źródeł można dowiedzieć się, że nie przetrwało tam zbyt wiele oryginalnego wyposażenia, ponieważ kościółek po przejęciu przez katolików po II Wojnie Światowej został pozbawiony wielu charakterystycznych protestanckich elementów. Aktualnie jest to kościół filialny parafii w Bobrowicach.

Przed kościołem rośnie stara lipa drobnolistna. Drzewo ma już ponad 500 lat, ok. 18 metrów wysokości oraz ponad 6 metrów w obwodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *