Sława – Kościół Miłosierdzia Bożego
Dzisiejszy kościół został zbudowany w latach 1834-1836 jako zbór ewangelicki Świętej Trójcy. Była to zresztą trzecia w kolejności protestancka świątynia w tym miejscu. Pierwsza powstała w połowie XVIII wieku, ale została zniszczona w pożarze miasta w 1756 roku, natomiast drugą zastąpiono budowlą, którą możemy oglądać do dziś. Położenie na środku rynku, zarezerwowane zwykle dla ratusza, może chyba wskazywać na ogromne wpływy tutejszych ewangelików (zgodnie z ich żądaniem figurę św. Jana Nepomucena usunięto z miejsca publicznego w 1743 roku).
Późnoklasycystyczny sławski zbór był jednym z największych w regionie. Kształt jest charakterystyczny dla tego typu obiektów – projekt na planie kwadratu, dwie kondygnacje, trójspadowy dach, a wewnątrz drewniane empory. Charakterystyczna jest na pewno wysoka wieża, w przyziemiu której znajduje się główne wejście do kościoła. Okna są półkoliście zamknięte. Kondygnacje są oddzielone gzymsem, a dolna część jest zdobiona boniowaniem.
Po II wojnie światowej zbór był nieużytkowany. Tutejszy prospekt organowy przeniesiono do kościoła św. Michała Archanioła. Świątynia została przejęta przez parafię katolicką w 1988 roku.