-
Zielona Góra – Park Piastowski
Park jest „miejską” częścią Wzgórz Piastowskich. Powstał na początku XX wieku z inicjatywy niejakiego Wilhelma Bogdana, właściciela restauracji Piastenhöhe, którą do dziś możemy oglądać. Jak widać, już za czasów niemieckich pojawiło się w nazwie słowo „Piastowski”. Zgodnie z różnego rodzaju publikacjami, rośnie tu ok. 100 gatunków drzew, w tym także drzewa uznane za pomniki przyrody. Niestety, jeden z wielkich buków połamał się podczas wichury i dziś oglądać można tylko jego pozostałości. W parku często można spotkać mieszkające tu wiewiórki oraz wiele gatunków ptaków. Swego czasu chodziłem tutaj obserwować ptaki i w z reguły w ciągu 30-40 minut znajdowałem 15-20 gatunków. W parku jest także plac zabaw dla dzieci, alejki spacerowe…
-
Zielona Góra – Park Tysiąclecia
Park jest swego rodzaju pamiątką po Cmentarzu Zielonego Krzyża, który został ostatecznie zlikwidowany w 1966 roku. Obecna nazwa parku pochodzi właśnie od roku jego powstania, w którym obchodzono tysiąclecie powstania państwa polskiego. O poprzedniej funkcji tego terenu świadczą jedynie budynek dawnego krematorium oraz grobowiec Georga Beuchelta. Dziś jest to przede wszystkim teren rekreacyjno-spacerowy. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych w parku funkcjonowała muszla koncertowa. Teraz w jej miejscu znajduje się skatepark. Jako ciekawostkę można dodać, że park „wziął udział” w drugiej części filmiku „W obronie kobiety” zielonogórskiej wytwórni A’YoY. 21 marca 2024 r. park został otwarty po rewitalizacji. Uporządkowane i odnowione zostały ścieżki, dodano tężnie solankowe, ogród sensoryczny, wybieg dla psów.…
-
Zielona Góra – Browar
Budowę zielonogórskiego browaru rozpoczęto w 1872 roku. Jak można przeczytać na starych etykietach, funkcjonował pod nazwą Bergschloss Brauerei. Do ważniejszych wydarzeń należy zakupienie browaru w 1883 roku przez mistrza piwowarskiego z Bremy Carla Ludwiga Wilhelma Brandta, dzięki czemu warzone tutaj piwo zaczęło trafiać na eksport. W czasie II wojny światowej budynki nie uległy zniszczeniu, więc dość szybko rozpoczęto ponowną produkcję. Firma funkcjonowała jako Browar w Zielonej Górze, potem Zakłady Piwowarskie, a w latach 90-tych utworzono Browary Zachodnie LUBUSZ. W 1999 roku zakład zakończył działalność. Paradoks polegał na tym, że warzono wówczas naprawdę dobre piwo Jubilat, które jednak nie miało szans na konkurowanie z coraz większymi i bogatszymi grupami browarniczymi. Było…