Zielona Góra – Browar
Budowę zielonogórskiego browaru rozpoczęto w 1872 roku. Jak można przeczytać na starych etykietach, funkcjonował pod nazwą Bergschloss Brauerei. Do ważniejszych wydarzeń należy zakupienie browaru w 1883 roku przez mistrza piwowarskiego z Bremy Carla Ludwiga Wilhelma Brandta, dzięki czemu warzone tutaj piwo zaczęło trafiać na eksport. W czasie II wojny światowej budynki nie uległy zniszczeniu, więc dość szybko rozpoczęto ponowną produkcję. Firma funkcjonowała jako Browar w Zielonej Górze, potem Zakłady Piwowarskie, a w latach 90-tych utworzono Browary Zachodnie LUBUSZ.
W 1999 roku zakład zakończył działalność. Paradoks polegał na tym, że warzono wówczas naprawdę dobre piwo Jubilat, które jednak nie miało szans na konkurowanie z coraz większymi i bogatszymi grupami browarniczymi. Było pewne zainteresowanie inwestorów zagranicznych, ale firmy nie udało się wskrzesić. Zdemontowano linię produkcyjną, a obiekty produkcyjne popadają w coraz większą ruinę. Słyszałem wersję, wg której zlecono browarowi uwarzenie bardzo dużej ilości porteru, co z jednej strony uniemożliwiło warzenie innych piw, a tenże porter podobno nigdy nie został odebrany. Taka tutejsza legenda. Wydaje się, że los zielonogórskiego browaru było podobny jak wielu innych zabytkowych zakładów piwowarskich. Lata 90-te były straszne, a Polacy niestety nie potrafili docenić lokalnych produktów.
W późniejszym czasie wyremontowano budynek administracyjny, w którym dziś znajduje się Sąd Rejonowy, Wydział Krajowego Rejestru Sądowego. Obok mieści się kilka hurtowni. Ogólnie teren prezentuje się niestety fatalnie. Kilka razy próbowano „pomóc” w zawaleniu się wywołując pożar, ale budynki, a raczej ich pozostałości, wciąż stoją.
Jeden Komentarz
Sozolog
Czy wiadomo coś nt. Tego co działo się w browarze w 1945 roku ?
Rozbity otwór okienny inadproże uzupełnione cegłami oraz charakterystyczne pęknięcia budynku wskazują na ostrzał pociskiem odłamkowym, który eksplodował wewnątrz. Sądzę że w oknie był snajper i ruscy przywalili w okno z działa lub z czołgu