Nowa Sól

Nowa Sól – Browary

Myśląc o browarze skojarzyć można natychmiast budynek z czerwonej cegły, stojący przy ul. Wrocławskiej, naprzeciw parku i dawnej fabryki nici. W dostępnej literaturze można jednak znaleźć informacje o trzech zakładach warzących piwo w XIX-wiecznej Nowej Soli. Najmniejszy z nich został zamknięty w 1910 roku i nie ma dziś po nim śladu. Dwa pozostałe przetrwały wojnę. Ostatecznie warzenie piwa zakończyło się w 1997 roku, a wiązało się z trudnościami ekonomicznymi oraz powodzią, w wyniku której zalane zostały piwnice browaru należącego do Browarów Zachodnich LUBUSZ S.A.

Ten właśnie zakład był najmłodszy, a jednocześnie najbardziej znanym spośród nowosolskich browarów. Na budynku widnieje rok 1916, ale zakład powstał trzydzieści sześć lat wcześniej. Po wojnie wznowiono warzenie napoju z pianką w 1958 roku. Produkcja trwała do powodzi w 1997 roku. Na ścianie frontowej wciąż widnieją namalowane etykiety produkowanego tutaj piwa i jest to niestety jedyna pamiątka.

Przy ul. Arciszewskiego stoi willa, należąca do pierwszego właściciela najstarszego nowosolskiego browaru. Zakład został przejęty przez rodzinę Preuß w 1870 roku i głównie z nią był kojarzony. Zachowały się jeszcze butelki, etykiety oraz porcelanowe zamknięcia butelek, które można nabyć na różnego rodzaju aukcjach. Sam zakład został zlikwidowany po wojnie, a w miejscu gdzie stał dziś jest… pusty teren.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *