Pomniki przyrody,  Zabór

Zabór – Dąb Napoleon

Dąb Napoleon – najgrubszy dąb rosnący w Polsce – miał swoje miejsce niedaleko Zaboru, za osadą Mielno. Gdyby nadal żył, rósłby teraz obok budowanej drogi prowadzącej do nowego mostu przez Odrę. Niestety, 15 listopada 2010 roku to jedyne w swoim rodzaju drzewo przegrało z ludzką głupotą i kolejny raz podpalone tym razem nie obroniło się przed ogniem.

Według tablicy informacyjnej dąb miał obwód 10,52m lub 11,40m, w zależności od sposobu pomiaru, oraz 22m wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, według której miał pod nim odpoczywać w 1812 roku Napoleon Bonaparte. Warto zaznaczyć, że drzewo było chronione już przed II wojną światową, a po wojnie zostało wpisane na listę pomników przyrody w 1966 roku. W chwili spalenia jego wiek szacowano na ponad 660 lat.

Do dębu pojechałem w październiku 2010 roku. Od wspomnianej osady trzeba jeszcze dojść nieco ponad 1,5 km. Aktualnie jest tam pozostawiony fragment Napoleona, obok którego zasadzono młode drzewko, wyhodowane z gałęzi ocalałych z pożaru. Drzewko było jeszcze na tyle skromne, że nie zauważyłem od razu na tle otaczającej zieleni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *