Pomniki przyrody,  Zabór

Zabór – Dąb Napoleon

Dąb Napoleon – najgrubszy dąb rosnący w Polsce – miał swoje miejsce niedaleko Zaboru, za osadą Mielno. Gdyby nadal żył, rósłby teraz obok budowanej drogi prowadzącej do nowego mostu przez Odrę. Niestety, 15 listopada 2010 roku to jedyne w swoim rodzaju drzewo przegrało z ludzką głupotą i kolejny raz podpalone tym razem nie obroniło się przed ogniem.

Według tablicy informacyjnej dąb miał obwód 10,52m lub 11,40m, w zależności od sposobu pomiaru, oraz 22m wysokości. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, według której miał pod nim odpoczywać w 1812 roku Napoleon Bonaparte. Warto zaznaczyć, że drzewo było chronione już przed II wojną światową, a po wojnie zostało wpisane na listę pomników przyrody w 1966 roku. W chwili spalenia jego wiek szacowano na ponad 660 lat.

Do dębu pojechałem w październiku 2010 roku. Od wspomnianej osady trzeba jeszcze dojść nieco ponad 1,5 km. Aktualnie jest tam pozostawiony fragment Napoleona, obok którego zasadzono młode drzewko, wyhodowane z gałęzi ocalałych z pożaru. Drzewko było jeszcze na tyle skromne, że nie zauważyłem od razu na tle otaczającej zieleni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *