Żary

Żary – Browar Fechnera

Wśród informacji dotyczących piwowarstwa w Żarach można wyszukać dane mówiące o tym, że w mieście w XIX i XX wieku działało aż sześć browarów. Najbardziej znanym był ten, który działał także w okresie powojennym, zlokalizowany przy ul. Zamkowej, niedaleko pałacu Promnitzów. Budowa browaru E. Fechnera rozpoczęła się w 1835 roku i niedługo potem zakład rozpoczął warzenie piwa. Rozbudowę całego kompleksu zakończono w 1842 roku.

Na stronie polska-org.pl można znaleźć informację, że po II wojnie światowej zakład zaczął działać w 1950 roku, a produkcję piwa wznowiono w 1956 roku. Jeszcze w latach 60-tych na etykietach była informacja „Browar Żary”, natomiast w latach 70-tych browar wszedł w skład Zakładów Piwowarskich w Zielonej Górze.

Lata 90-te okazały się fatalne dla wszystkich trzech zakładów wchodzących w skład Browarów Zachodnich „Lubusz”. Żarski browar jako pierwszy z nich ogłosił zakończenie produkcji, a było to 31 października 1996 roku. Niestety, ani lokalni politycy, ani ówcześni zarządzający spółką nie byli zainteresowani rozpoczęciem samodzielnego warzenia przez browar. Dziś pewnie byłaby to jedna z atrakcji Żar, podobnie jak ma to miejsce w przypadku browary w Witnicy, któremu w 1992 roku udało się usamodzielnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *