Pomniki przyrody,  Powiat żagański

Dąb Chrobry

Jeden z najstarszych dębów w Polsce formalnie przypisywany jest do dolnośląskiej miejscowości Piotrowice, jednakże samo drzewo znajduje się na terenie województwa lubuskiego, w obszarze zarządzania nadleśnictwa Szprotawa. Szacuje się, że drzewo wyrosło ok. 1250 roku. Zgodnie z informacjami dostępnymi na Wikipedii, w 1906 roku obwód ówczesnego Wielkiego Dębu (Grosse Eiche) wynosił 8,61 m. Drzewo ma 26 metrów wysokości, a jego objętość drewna kwalifikowała je jako największy dąb w Polsce i trzeci w Europie Środkowej.

Niestety, 18 listopada 2014 dąb został po raz kolejny podpalony i tym razem zniszczenia okazały się na tyle duże, że w kolejnych latach liście były wypuszczane jedynie w niewielkiej części. Choć fakt, że drzewo przeżyło pożar i na wiosnę 2015 roku pojawiły się liście wzbudziła radość, to jednak leśnicy byli ostrożni z prognozami na przyszłość. Moje zdjęcia zostały wykonane w maju 2016 roku. W 2020 roku Chrobry po raz pierwszy nie wypuścił liści, co oznacza, że drzewo najprawdopodobniej obumarło.

Przypadek dębu Chrobry jest kolejnym przykładem ludzkiej głupoty na naszym terenie. Nieodpowiedzialność ludzi doprowadziła do nieodwracalnych strat. Sprawców, podobnie jak w przypadku dębu Napoleon, nie złapano…

Kolejny raz przyjechałem tu pod koniec lutego 2020 r. Obok Chrobrego rosło sześć sadzonek pochodzących z jego żołędzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *