Żagań

Żagań – Kościół Krzyża Świętego

Idąc ul. Szprotawską spod bramy pałacu, w kierunku oddalającym od centrum dochodzimy ciekawego miejsce, gdzie stoi XIX-wieczny kościółek. Kościół, podobnie jak dawny szpital, na którego obrzeżach stoi, ufundowany został przez księżną Dorotę Talleyrand-Perigord pod koniec I połowy XIX wieku. Jest to budowla neogotycka, kamienno-ceglana, powstała z materiałów pozostałych po wcześniejszej kaplicy.

Muszę przyznać, że kościół robi wrażenie dużo starszego, a surowy wygląd zewnętrzny kontrastuje ze ścianą frontową i nie zdradza wewnętrznych zdobień, które dają bardzo ciekawy efekt. Uwagę zwracają na pewno sklepienia, ołtarz, ambona i prospekt organowy.

Warto zaznaczyć, że w kościele tym znajdują marmurowe grobowce m.in. księżnej Doroty Talleyrand-Perigord i choćby z tego powodu warto odwiedzić ciekawe i trochę tajemnicze miejsce. Spoczywa tutaj także architekt, który zaprojektował tę świątynię – Leonard Schatzberg.

Kolejny odwiedziłem to miejsce w lutym 2021 roku. Trwały tu prace budowlane. Zburzony został mur oraz wycięte drzewa, dzięki czemu kościół wraz z ufundowanym przez Dorotę Talleyrand-Perigord szpitalem stanowiły jeden teren. Szpital jest zbudowany w podobnym stylu i nawet w trakcie prac porządkowych prezentuje się bardzo interesująco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *