Krzyże pokutne,  Żagań

Żagań – Kościół Nawiedzenia NMP

Jest to bodajże jedyny zabytek architektoniczny Żagania znajdujący się w lewobrzeżnej części miasta. To bardzo ciekawy obiekt ze względu na swoją historię, wygląd oraz otoczenie. Zresztą kościół ma całkiem spory i ciekawy wpis na Wikipedii. Jak wiele żagańskich obiektów sakralnych, tak i ten ma związek z zakonem augustianów.

Dzisiejszy wygląd generalnie jest wynikiem XVIII-wiecznej przebudowy, a początki kościoła w tym miejscu sięgają początków XV wieku. Charakterystycznym elementem jest na pewno wieżyczka z baniastym hełmem. Wokół świątyni powstał cmentarz, na którym chowano katolików, którzy w czasach reformacji nie mogli być korzystać ze wspólnego cmentarza z protestantami.

Wewnątrz uwagą zwracają przede wszystkim sklepienia oraz boczne ołtarze Spora część wyposażenia niestety została usunięta po II wojnie światowej, gdy kościół został przejęty przez miejscową parafię katolicką. Szczegółowy zakres „praz remontowych” z 1969 oraz 1988 roku jest opisany na Wikipedii. Wydaje się, że dziś żaden konserwator zabytków nie wydałby zgody na takie działania. Czytając ten fragment odniosłem wrażenie, że dla administracji kościelnej kościół jako zabytek nie przedstawiał żadnej wartości.

Wokół kościoła uwagą zwraca przede wszystkim kaplica Grobu Pańskiego pochodząca z końca XVI wieku, wzorowana na kaplicy jerozolimskiej. Mur otaczający teren cmentarza posiada dwie bramy wejściowe. W murze wschodniej bramy znajduje się dobrze wyeksponowany krzyż pokutny.

Luty 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *