Zabytki techniki i przemysłu
-
Leśniów Wielki - Wiatrak-koźlak
Odnowiony wiatrak stoi na wzgórzu na obrzeżach wsi. Pochodzi z początku XIX wieku. Zbudowany jest na konstrukcji słupowej. Dzięki pionowej osi wiatrak można było obracać, do czego służyła długi „wystający” drewniany element. Wiatrak jest zamknięty, ale można wejść „pod” niego.
-
Lubięcin - Wiatraki koźlaki
Do naszych czasów przetrwały trzy z czterech zbudowanych w Lubięcinie wiatraków. Najstarszy z nich pochodzi z 1705 roku, a dwa pozostałe powstały w pierwszej połowie XIX wieku, więc już na stałe wpisały się w tutejszy krajobraz. Wiatraki można zobaczyć, wjeżdżając do miejscowości od strony Konotopu. Nie da się ich nie zauważyć bowiem wszystkie znajdują się blisko drogi. W najmłodszym z nich obecnie znajduje się restauracja, a ciekawostką jest to, że w jego murowanej części pod koniec XIX wieku zamontowano maszynę parową.
-
Nowa Sól - Magazyny solne
Magazyny solne są pozostałością po historii miasta. Dwa z nich wpisane są na obecnie na listę zabytków. Najstarszy, pochodzący z II poł. XVIII wieku, późnobarokowy magazyn znajduje się przy pl. Solnym, czyli dawnej drodze na Modrzycę i Otyń, natomiast młodsze, pochodzące z 1774 roku budynki znajdują się w okolicach portu przy zbiegu ulic Wróblewskiego oraz Garbarskiej. Przy ul. Garbarskiej znajduje się dawny młyn wodny służący także do przechowywania soli. Warto zaznaczyć, że w piętrowym budynku przy ul. Wróblewskiego 3, który potem pełnił funkcję magazynu zbożowego, zachowało się drewniane urządzenie dźwigowe z końca XVIII wieku.
-
Nowa Sól - Most podnoszony
Most wygląda trochę niepozornie jako niezbyt okazała przeprawa przez kanał portowy, a jednak stanowi unikalny w skali europejskiej przykład zabytku techniki. Jak wiele tutejszych konstrukcji mostowych, tak i ten powstał w przedwojennych zielonogórskich zakładach Beuchelta w 1927 roku, jako odpowiedź na rozwój Nowej Soli i możliwość przyjmowania odrzańskich jednostek pływających. Na czym polega wyjątkowość tej konstrukcji? Otóż część drogowa jest podnoszona przy pomocy lin, aktualnie napędzanych elektrycznie (pierwotnie był to napęd ręczny), co umożliwiało przepłynięcie jednostek do miejscowego portu. Most został wyremontowany w 1993 roku i od tego momentu jego stan techniczny jest bardzo dobry. W ramach konserwacji most jest podnoszony, jednak informacja nie jest powszechnie ogłaszana. Szczegółów można dowiedzieć…
-
Stany - Most
Most kolejowy na trasie Wolsztyn – Nowa Sól powstał 1905 roku w fabryce Georga Beuchelta w ówczesnym Grünbergu. Ma 642 metry długości, co sprawia, że jest jednym z najdłuższych metalowych mostów kolejowych w Europie z najdłuższym przęsłem nurtowym o długości 100,01 m. Charakterystycznym elementem są strażnice, które pierwotnie znajdowały się na obu brzegach. Obecnie dwie strażnice pozostały od strony Otynia. Most działał zgodnie ze swoim przeznaczeniem do 1945 r., kiedy to przęsło nurtowe zostało wysadzone przez cofające się wojska niemieckie. Przywrócony został do użytku w 1955 roki i działał do 1997 roku. W czasie wielkiej powodzi uszkodzone zostały tory kolejowe koło Bobrownik, co spowodowało, że linia została ostatecznie zamknięta. Przez…
-
Wiechlice - Dawne lotnisko wojskowe
Początki związku tego terenu z wojskiem sięgają czasów I wojny światowej, gdy zaczynano doceniać przewagę jaką daje możliwość atakowania z powietrza. Początkowo był tutaj obóz jeniecki. Lotnisko powstało prawdopodobnie w latach 30-tych, czyli już po dojściu Adolfa Hitlera do władzy. M.in. z lotniska Sprottau 1 września 1939 roku startowały niemieckie samoloty w celu atakowania celów na terenie II Rzeczypospolitej. W styczniu 1945 roku, czyli formalnie jeszcze w trakcie II wojny światowej, lotnisko zostało przejęte przez Armię Radziecką, która stacjonowała tutaj do września 1992 roku. Wokół lotniska powstało całe miasteczko łącznie z osiedlami mieszkaniowymi, szkołą, kinem i sklepami. W 1994 roku powstała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Lotnisko”, a w dawnym radzieckim wojskowym miasteczku…
-
Łagów - Wiadukt kolejowy
Nad drogą wyjazdową z Łagowa w kierunku na Żelechów znajduje się malowniczy wiadukt kolejowy, będący częścią linii Toporów – Międzyrzecz. Na co dzień nie jeżdżą tu już niestety pociągi, ale w lecie wciąż zdarzają się kursy turystyczne, m.in. z Zielonej Góry. Wiadukt ma 40 metrów długości oraz 25 metrów wysokości. Generalnie zbudowany jest z cegieł, uzupełniony betonem i innymi materiałami. Podłoże pod górne barierki oraz schody prowadzące na nasyp wykonano z granitu.
-
Łęknica - Dawna kopalnia "Babina"
Wydobycie w Łuku Mużakowa rozpoczęto w 1825 roku na terenach dzisiejszych Niemiec. Początkowo pozyskiwano iły oraz mułki ałunowe. W 1843 roku w okolicach Kolzig ruszyło wydobycie węgla brunatnego. Kopalnia Babina (Babina Braunkohlenverwertung GmbH Muscau O. L.) rozpoczęła działalność w 1921 roku na prawobrzeżnej stronie Nysy Łużyckiej. Udziałowcami tego przedsięwzięcia była rodzina von Arnim, czyli ówcześni właściciele dzisiejszego Parku Mużakowskiego. Wydobycie węgla brunatnego trwało także po II wojnie światowej, aż do 1973 roku, przy czym od lat 50-tych robiono to także metodą odkrywkową. Równocześnie nadal pozyskiwano surowce ceramiczne. Po zakończeniu przemysłowego wydobycia część wyrobisk zapadła się, wypełniając się wodami podziemnymi i opadowymi. Pozostawione pokopalniane tereny powoli zaczęły być opanowywane przez przyrodę,…