Powiat nowosolski,  Stany,  Zabytki techniki i przemysłu

Stany – Most

Most kolejowy na trasie Wolsztyn – Nowa Sól powstał 1905 roku w fabryce Georga Beuchelta w ówczesnym Grünbergu. Ma 642 metry długości, co sprawia, że jest jednym z najdłuższych metalowych mostów kolejowych w Europie z najdłuższym przęsłem nurtowym o długości 100,01 m. Charakterystycznym elementem są strażnice, które pierwotnie znajdowały się na obu brzegach. Obecnie dwie strażnice pozostały od strony Otynia.

Most działał zgodnie ze swoim przeznaczeniem do 1945 r., kiedy to przęsło nurtowe zostało wysadzone przez cofające się wojska niemieckie. Przywrócony został do użytku w 1955 roki i działał do 1997 roku. W czasie wielkiej powodzi uszkodzone zostały tory kolejowe koło Bobrownik, co spowodowało, że linia została ostatecznie zamknięta. Przez ponad 20 lat most był nieużywany, co oczywiście wpływało na stan obiektu.

W 2019 roku most stał się częścią nowego projektu – ścieżki rowerowej „Kolej na rower”, w ramach którego 48 km trasy kolejowej podzielonej na dwa odcinki (Kolsko – Nowa Sól, Nowa Sól – Stypułów). Na moście zobaczyć można informacje o linii kolejowej, stacjach, rozkładach jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *