Sulechów – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego
Jest to najstarszy sulechowski kościół. Wysoka wieża sprawia, że jego lokalizacja nie sprawia żadnego problemu. Świątynia mieści się obok zachodniego skrzydła rynku, a z drugiej strony teren przykościelny ograniczony jest murami obronnymi, w które wbudowana jest plebania. Dzisiejsza budowla jest przede wszystkim efektem przebudowy wcześniejszego kościoła pod koniec XV wieku, w stylu późnogotyckim. Ówczesny kościół od wschodniej strony składał się z wąskiego, zamkniętego trójbocznie prezbiterium (widocznego od strony rynku), szerszego i wyższego trójnawowego korpusu oraz wieży od strony zachodniej.
Starsza wieża wraz z zachodnim szczytem została zniszczona podczas pożaru w 1557 roku. Jej dolna część pełni obecnie rolę kruchty od strony murów obronnych (ul. Okrężnej). Od strony południowej w 1572 roku wybudowano nową, smuklejszą wieżę, która została pod koniec XIX wieku podwyższona do 58 metrów. I właśnie ta nowa wieża oraz przybudówki przy prezbiterium sprawiają, że ogólny kształt kościoła jest nieco dziwny, a otoczenie sprawia, że wyjątkowo trudno jest zrobić jego zdjęcie w poziomie.
Warto podkreślić, że protestanci przejęli świątynię już w 1539 roku i zarządzali nią aż do zakończenia II wojny światowej. We wnętrzu zwraca uwagę przede wszystkim duży XVIII-wieczny ołtarz główny z pochodzącym z tego samego okresu obrazem „Zdjęcie z krzyża” autorstwa Bernharda Rode.