Kościoły,  Kościoły,  Stare Miasto

Zielona Góra – Konkatedra św. Jadwigi

Konkatedra św. Jadwigi jest najstarszym budynkiem Zielonej Góry. Jej początki sięgają drugiej połowy XIII wieku, a więc świątynia w pierwszej swojej wersji została zbudowana zdecydowanie przed przyznaniem praw miejskich. Jak można się jednak dowiedzieć z publikacji historyków, dzisiejszy wygląd zaczął się kształtować ok. 100 lat później. Nie zmienia to oczywiście faktu, że sama świątynia jest już wiekową budowlą i powodem do dumy dla mieszkańców miasta.

Świątynia jest orientowanym trójnawowym kościołem halowym, co oznacza, że prezbiterium zbudowane jest w kierunku wschodnim, a wszystkie trzy nawy mają tą samą wysokość.

Widok z zewnątrz

Najbardziej charakterystycznym elementem zewnętrznej części świątyni jest znajdująca się od strony północnej wieża, zdecydowanie odbiegająca stylem od gotyckiej bryły kościoła. Obok znajduje się strony północnej przy kościele znajduje się plebania – klasycystyczny budynek z pierwszej połowy XIX wieku.

Od strony południowej znajdują się: figura św. Jana Nepomucena z 1900 roku, wejście do kaplicy Ogrójcowej, epitafium Anny Grasse. Obok kościoła mieści się budynek dawnej szkoły katolickiej.

Na zewnętrznej ścianie prezbiterium umieszczono epitafium.

Prezbiterium

Głównym elementem jest ołtarz umieszczony w latach 70-tych XX wieku. Zastąpił on wcześniejszy drewniany nawiązujący stylem do istniejących nadal ołtarzy bocznych. Nie znalazłem nigdzie uzasadnienia zmiany ołtarza. Wiem od rodziców, że był on dużo ciekawszy od obecnego, który chyba jednak nie pasuje do całości wystroju. Obrazy z rozebranego ołtarza są obecnie umieszczone na ścianach prezbiterium.

Najstarszymi elementami wystroju tej części świątyni są XV-wieczne rzeźby św. Jadwigi oraz św. Anny Samotrzeć.

Nawa główna i nawy boczne

Większość wyposażenia konkatedry pochodzi z XIX wieku. Szczególną uwagę zwracają ołtarze boczne, ambona oraz stacje drogi krzyżowej. Stosunkowo niedawno nad wejściem do Kaplicy Ogrójcowej umieszczony został XVI-wieczny rysunek przedstawiający świątynię Grobu Chrystusowego w Jerozolimie, pochodzący ze zrujnowanego kościoła w Złotnikach.

W zachodniej części znajduje się chór muzyczny z 1672 roku, tzw. mały chór z 1884 roku, a także organy i prospekt organowy z 1912 roku.

W kruchcie południowej umieszczone zostało średniowieczne epitafium przedstawiające scenę ukrzyżowania.

Kaplica Ogrójcowa

Kaplica jest jedną z najstarszych części kościoła. Jeszcze w latach 80-tych odbywały się w niej lekcje religii, a później została przekazana do użytkowania grekokatolikom. Od pewnego czasu prowadzony jest w kaplicy remont. Przechodząc obok kościoła zajrzałem do środka i dzięki uprzejmości konserwatorów zabytków udało mi się wykonać kilka zdjęć jeszcze przed odnowieniem fresków. Po pewnym czasie, korzystając z okazji, że w kaplicy była szopka, sfotografowałem odrestaurowane malowidła.

Jeden Komentarz

  • Piotr

    W Kaplicy Ogrójcowej zgromadzonych jest 30 relikwiarzy świętych włączając św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II, św. Maksymiliana Kolbe i bł.ks. Jerzego Popiełuszki. Bardzo klimatyczna kaplica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *