Zielona Góra – Park Tysiąclecia
Park jest swego rodzaju pamiątką po Cmentarzu Zielonego Krzyża, który został ostatecznie zlikwidowany w 1966 roku. Obecna nazwa parku pochodzi właśnie od roku jego powstania, w którym obchodzono tysiąclecie powstania państwa polskiego. O poprzedniej funkcji tego terenu świadczą jedynie budynek dawnego krematorium oraz grobowiec Georga Beuchelta. Dziś jest to przede wszystkim teren rekreacyjno-spacerowy. Jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych w parku funkcjonowała muszla koncertowa. Teraz w jej miejscu znajduje się skatepark. Jako ciekawostkę można dodać, że park „wziął udział” w drugiej części filmiku „W obronie kobiety” zielonogórskiej wytwórni A’YoY.
21 marca 2024 r. park został otwarty po rewitalizacji. Uporządkowane i odnowione zostały ścieżki, dodano tężnie solankowe, ogród sensoryczny, wybieg dla psów. Najważniejsze wg mnie jest jednak to, że przestano ukrywać informacje o dawnym cmentarzu. Przy okazji prac odkryto, że doczesne szczątki niemieckich mieszkańców dawnej Zielonej Góry wciąż znajdują się pod ziemią, choć nie zawsze w pierwotnym miejscu. Bardzo przydatna jest tablica informacyjna z danymi zdjęciami, nazwiskami znanych przedwojennych mieszkańców miasta oraz faktami, które nie do końca mogą być dla wszystkich wygodne.
Jesienny spacer po rewitalizacji parku
Budynek dawnego krematorium
Obiekt pochodzi z 1923 roku. Zaprojektowany został w stylu nawiązującym do klasycyzmu.
Grobowiec Georga Beuchelta
Georg Beuchelt był jednym z najbardziej znanych przemysłowców, założycielem Fabryki Mostów i Konstrukcji Stalowych, fundatorem Kościoła Najświętszego Zbawiciela. Zmarł 17 sierpnia 1913 roku.