Długie,  Kościoły,  Krzyże pokutne,  Powiat żagański

Długie – Ruiny kościoła św. Jakuba

Ruiny Kościoła zlokalizowane są we wschodniej części wsi, czyli od strony Mycielina. W zasadzie trzeba się bardzo mocno postarać, żeby ich nie zauważyć, ponieważ wieża świątyni jest stosunkowo wysoka. Z ulicy na teren kościoła prowadzi kamienna brama.

Kościół powstał pod koniec XIII wieku, nieco później otoczono go murem z bramą. Tak jak widać, budulcem był przede wszystkim kamień polny. Historia jest podobna jak przypadku podobnych ruin, tzn. po reformacji świątynię przejęli protestanci, jednak w 1654 roku powróciła do katolików, których tu… już nie było. Nieużytkowany budynek zaczął popadać w ruinę, a dzieła zniszczenia dokonał pożar w 1856 roku.

Trzeba powiedzieć, że jak na tak długi okres bycia ruiną, to ściany zachowały się w naprawdę dobrym stanie, a charakterystycznym elementem, że ostry łuk tęczowy (oddzielający prezbiterium od nawy).

Podczas prac porządkowych w 2011 roku, w zachodniej części muru, od wewnętrznej strony, odkryto krzyż, o którego historii jednak niewiele wiadomo. Czasem jest on określany jako krzyż pokutny i w takich właśnie opracowaniach znalazłem o nim informację, dzięki czemu wiedziałem gdzie go szukać.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *