Dla dzieci,  Świdnica

Świdnica – Zalew Świdnicki

Zalew świdnicki to tak naprawdę dwa zbiorniki retencyjne, położone przy drodze prowadzącej w kierunku Leśniowa Wielkiego, które zostały oficjalnie otwarte 31 sierpnia 2014 r. Formalne funkcje zbiorników to dbanie o odpowiedni poziom wody w lasach oraz ochrona przeciwpożarowa, co nie przeszkadza w wykorzystywaniu ich jako atrakcji turystycznej oraz miejsca wypoczynku. Większy ze zbiorników posiada plażę, na której w 2019 roku nawieziono sporo piasku. Wcześniej była to plaża bardziej trawiasta, a unijne dofinansowanie przez pięć lat przewidywało te oficjalne zastosowanie.

Obok zalewu powstała aleja lipowa, która stanowi część całkiem przyjemnej ścieżki wokół zbiorników. Można tutaj całkiem przyjemnie spędzić czas, zdarzało mi się poobserwować ptaki (widziałem tu m.in. gęś krótkodziobą) oraz nietoperze, a wieczorem patrzyłem na wodę na tle zachodzącego słońca.

W sumie zalew na ok. 5ha powierzchni i jest przykładem udanego zaadaptowania miejsca przez lokalną społeczność. Obok zalewu znajdują się boiska miejscowego klubu piłkarskiego KP Świdnica oraz centrum weselne i konferencyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *