Niwiska

Niwiska – Pałac i park pałacowy

Wyjeżdżając z Niwiska w kierunku Żagania mijamy po lewej stronie dwie kolumny, będące pozostałością po bramie prowadzącej przez rozległy park do pałacu. Dawna rezydencja powstała pod koniec XVIII wieku w wyniku przebudowy wcześniejszego dworu. Pałac, choć całkiem spory (ma ok. 50 metrów długości), jest na tyle ukryty w parkowych drzewach, że ciężko jest zrobić jakieś sensowne jego zdjęcia.Dziś jest to po prostu budynek mieszkalny ogrodzony dość wysokim płotem.

Park, choć przez długi raczej dbający sam o siebie, dziś pozwala na to, żeby pochodzić sobie dawnymi alejkami. Część powierzchni zajmują zbiorniki wodne, a wchodząc od strony kościoła można dojść do miejsca pozwalającego na zorganizowanie grupowego spotkania. W zaroślach można znaleźć także ruiny dawnego zboru ewangelickiego, z którego mieszkańcy powojennych Niwisk korzystali do lat 60-tych.

Ogólnie całość nie jest raczej warta tego, żeby tu specjalnie przyjeżdżać. Gdyby jednak ktoś przejeżdżał przez Niwiska, to można zatrzymać się na chwilę. Park ma swój urok, szczególnie w porze jesiennej. To chyba też jeden a przykładów doskonale pokazujących jak słusznie miniony ustrój zamienił ciekawe miejsca w nikomu niepotrzebny kłopot.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *