Pałace,  Siecieborzyce

Siecieborzyce – Pałac

Pałac zlokalizowany jest w południowej części Siecieborzyc, w pewnej odległości od głównej ulicy, z której jest praktycznie niewidoczny, bowiem pomiędzy drogą i budowlą znajduje się park. Od strony północnej pałac otoczony jest zabudowaniami gospodarczymi. W swojej ostatecznej formie budynek powstał na planie kwadratu z dziedzińcem po środku. Początki obiektu sięgają połowy XVI wieku. Pierwsza przebudowa miała miejsce pod koniec XVII wieku, natomiast dzisiejszy wygląd jest efektem rozbudowy w połowie XVIII wieku, kiedy to budynek został przekształcony na budowlę reprezentacyjną.

Najbardziej charakterystycznym elementem jest znajdujący się w części frontowej ryzalit, odróżniający się od pozostałej części wysokością, mansardowym dachem, półkolistymi oknami oraz sygnaturką. W jego przyziemiu znajduje się główne wejście. Innym zwracającym uwagę elementem jest drewniana weranda.

Po II wojnie światowej pałac stał się oczywiście własnością Skarbu Państwa. Miał o tyle szczęścia, że do lat 70-tych mieściła się tu Stacja Hodowli Roślin. W latach 80-tych rozpoczął się remont, który jednak nigdy nie został zakończony. Wnętrza miały zostać przystosowane do celów mieszkalnych, więc nie odbiło się to dobrze na wartości historycznej. Ostatni raz byłem tu w listopadzie 2020 roku. Niestety, nic się tu nie dzieje pozytywnego….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *