Kosierz

Kosierz – Pałac von Knobeldorffa

W centrum wsi, za kościołem, obok stawu, stoi dawny pałac wybudowany przed końcem XVIII wieku. Budowla ma kształt litery U. Zachodnia część wychodzi na strumyk oraz kościół. Północna część uległa niestety zniszczeniu. Ma pałacu nie widać już praktycznie żadnych detali architektonicznych, może poza podporami balkonu.

Jest to kolejny obiekt, który przetrwał wojnę, poradził sobie z użytkowaniem przez miejscowy PGR, ale nie podołał późniejszym zmianom. W 1990 roku budynek przejął prywatny właściciel, potem kolejny, a obecny podobno wsiąkł jak kamień w wodę.

Pamiętam, że jeszcze ok. 2010 roku pałac był wystawiony na sprzedaż i wyglądał na budynek w jako takim stanie. Na zdjęciach nieco późniejszych widać było brak jednej ściany, a uwagę zwracały różnice w dachu pomiędzy północną a południową częścią. W kwietniu lub maju 2020 r. zawalił się dach północnej części i w praktyce zniszczone zostało całe to skrzydło. Udało mi się znaleźć artykuły w Gazecie Lubuskiej, w których można przeczytać, że dach był częściowo remontowany w latach osiemdziesiątych i chyba wówczas zamiast dachówek użyto gontów (już wtedy miał być problem z zawaleniem się tego fragmentu)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *