Kościoły,  Kościoły

Zielona Góra – Kościół Ewangelicko-Augsburski

Przy Placu Bohaterów stoi kościół, który ze względu swój wygląd często znajduje się na różnego rodzaju widokówkach. Świątynia powstała w 1911 roku jako staroluterański kościół Chrystusowy ufundowany ze składek wiernych. W latach 30-tych zamontowano dzwony. Po wojnie na krótko został przejęty przez katolików jako kaplica ślubna pw. św. Józefa, a następnie wrócił z powrotem do luteranów. Choć pewnie stosunkowo niewielu zielonogórzan miało okazję zajrzeć do środka, to jednocześnie pewnie mało kto wyobraża sobie dzisiejsze centrum miasta bez tego charakterystycznego budynku.

Zewnątrz

Wyglądem zewnętrznym różni się od pozostałych zielonogórskich kościołów. Szczególną uwagę zwraca hełm wieży oraz mniejszy – klatki schodowej. Trudno znaleźć jakąkolwiek symetrię, więc obchodząc kościół dookoła trudno wyobrazić sobie jego wnętrze.

Wnętrze

Wnętrze kościoła zaskakuje kolorystyką, choć nie są to oryginalne barwy. Obecnie zbierana są fundusze na renowację budynku. Po wejściu uwagę zwracają dwie boczne części. Prezbiterium ozdobione jest pasem, na którego szczycie znajduje się pelikan rozdzierający pierś i karmiący swoją krwią pisklęta, co jest symbolem ofiarnej śmierci Chrystusa.

Wyposażenie

Wewnątrz kościoła znajduje się kilka ciekawych elementów wyposażenia. Należą do nich organy z 1884 roku (najstarszy tego typu instrument w Zielonej Górze), piec żeliwny z początku XX wieku, chrzcielnica z 1844 roku przywieziona tu ze Świątyni Wang, ambona, ławki oraz ołtarz z 1910 roku (pierwotny ołtarz był nieco bardziej złożony, a zdemontowane elementy są schowane na górze). W prezbiterium znajdują się witraże z 1911 roku przedstawiające Chrystusa oraz Mojżesza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *