Drwalewice

Drwalewice – Pałac

Pałac na dość charakterystyczny wygląd dzięki nieregularnej budowie. Uroku dodają mu niewątpliwie wieża, różnego rodzaju wystające ozdoby architektoniczne, attyki, a także balkon nad wejściem oparty na gryfach, nad który widnieje kartusz herbowy. Pałac jest niekiedy widoczny z drogi nr 283.

Ostateczny kształt budowla uzyskała w II połowie XIX wieku, gdy na murach dawnego dworu wzniesiono ten neogotycki pałac. Do dziś widać wysokie podpiwniczenie, a od wschodniej strony także spore podpory. Patrząc z daleka budynek wygląda na całkiem zadbany, ale podejście bliżej unaocznia niestety powybijane szyby, zastąpione częściowo deskami. Mimo wszystko przetrwało tutaj całkiem sporo delikatnych detali.

Widziałem na jakimś portalu, że pałac był wystawiony do kupienia. Remont na pewno nie byłby tani, ale chyba nie to jest najgorsze. Wejście jest właściwie prosto z ulicy, a okoliczne zabudowania na pewno nie tworzą przyjemnego otoczenia. Gdyby nie to, pałac wraz z parkiem byłby naprawdę ciekawym obiektem. Niestety, wieś nie wygląda na specjalnie zadbaną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *