Broniszów – Pałac
Pałac stoi przy głównej drodze przebiegającej przez Broniszów. Patrząc na budowlę od strony ulicy trudno oprzeć się wrażeniu, że jest to budowla obronna. Tymczasem baszta wraz z murem zamykającym kształt litery L od południowo-zachodniej strony jest najmłodszym elementem, dobudowanym dopiero w XIX wieku. Sam pałac powstał w wyniku przebudowy wcześniejszego renesansowego dworu obronnego, a jeszcze wcześniej, bo w XIII wieku, znajdował się tu niewielki zamek.
Pałac jest wart zobaczenia wraz ze swoim otoczeniem, czyli ponad 200-letnim parkiem oraz stawem znajdującym się od wschodniej strony. Na murach można zobaczyć fragment odnowionej dekoracji sgraffitowej oraz stiukowej. Na wieży widoczny jest łaciński napis oraz rok 1606, czyli okres powstania
Wielu mieszkańców regionu nie zna tego zabytku, bo pałac nie jest tak „popularny” jak chociażby ruiny w Zatoniu czy Siedlisku, choć zachował się w dużo lepszym stanie. Widocznie Armia Czerwona także go „nie doceniła”.
Dawny dwór obronny jest stopniowo odnawiany. Jeśli tylko pan Cezary jest na miejscu, na pewno umożliwi zwiedzenie odnowionych wnętrz – sali jadalnej oraz sali poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Te ponad 400-letnie mury w połączeniu z dźwiękami fortepianu tworzą niesamowity klimat.
Jeden Komentarz
Cezary Lusinski
Dwor obronny w Broniszowie jest konsekwentnie remontowany od 2010 roku, dlatego jest w tak dobrym stanie. Zdjecia – albumy z prac konserwatorsko-remontowych dostepne sa na moim profilu fb: Cezary Lusinski oraz na fb fan page: Zamek Broniszow.